Politika Zahraničné

Pri samovražednom útoku zahynulo najmenej šesť vládnych afganskych vojakov

Ilustračná fotografia, Zdroj: TASR/AP

KÁBUL – Životy najmenej šiestich vojakov afganskej armády s vyžiadal výbuch v aute nastraženej bombovej nálože, ktorej terčom bola základňa afganskej armády na severe krajiny. Podľa afganského ministerstva obrany traja ďalší vojaci utrpeli zranenia. Ministerstvo z útoku obvinilo fundamentalistické hnutie Taliban.

Agentúra AP dodala, že krátko po výbuchu auta naloženého výbušninou sa začal útok skupiny ozbrojencov na základňu, kde rozpútali prestrelku s vládnymi vojakmi. Podľa hovorcu úradu guvernéra provincie Balch boje na území základne trvali niekoľko hodín, kým sa vládnym silám podarilo útočníkov odtiaľ vytlačiť.

Taliban dnes ovláda prakticky polovicu územia Afganistanu a je najsilnejší od americkej invázie v roku 2001, pričom jeho príslušníci takmer denne útočia na afganské a americké vojenské jednotky, ako aj na vládnych činiteľov. K týmto útokom dochádza aj napriek tomu, že hnutie vedie s emisárom Spojených štátov amerických rokovania, ktorých cieľom je ukončiť 18 rokov trvajúci konflikt.