Pri zabránení šírenia afrického moru ošípaných pomôže polícia i armáda

BRATISLAVA – Na zabránenie šírenia afrického moru ošípaných (AMO) bude s orgánmi štátnej správy vo veterinárnej oblasti spolupracovať polícia i armáda. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré kabinet schválil na stredajšom rokovaní.

 

Spolupráca policajných a ozbrojených zložiek by mala pomôcť pri eradikácii vysokonákazlivej vírusovej choroby ošípaných. “AMO je veľkou hrozbou pre chov domácich ošípaných a výkon poľovníctva nielen u diviačej zveri,” pripomenulo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV), ktoré návrh uznesenia predložilo na rokovanie.

Policajti a vojaci majú spolupracovať najmä pri výkone úradných veterinárnych kontrol u chovateľov ošípaných, kontrolách dodržiavania veterinárnych požiadaviek vrátane splnenia požiadavky na zaregistrovanie každého chovu ošípaných a pri výkone opatrení na účel zabránenia šírenia a eradikácii afrického moru ošípaných.

Agrorezort v odôvodnení návrhu poukazuje na rastúce množstvo pozitívnych prípadov diviakov. Od 7. júla, keď bol zaznamenaný prvý prípad, bolo k 12. októbru evidovaných 299 nakazených zvierat. Okrem intenzity šírenia je problematická aj veľkosť areálu, ktorý je bezprostredne ohrozený, počet chovateľov, ktorí sa nachádzajú v zasiahnutom i v ohrozenom areáli a tiež komplikovanosť terénu v susedstve štátnej hranice s Maďarskom, odkiaľ sa môže nákaza šíriť.

Viac o téme: africký mor ošípaných, armáda, choroba, diviačia zver, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ošípané, polícia, pomoc, šírenie, vírus, zábrana

Súvisiace články