Domáce Šport Top

Pri zjazde vo Val d´Isere išlo o život, Rakúšanka Schmidhoferová mala ťažký pád. Vlhová mimo dvadsiatky

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová v zjazde Svetového pohára. Zdroj: TASR / Martin Baumann

VAL D´ISERE – Úvodný zjazd Svetového pohára vo Val d’Isere vyhrala Švajčiarka Corina Suterová, druhá bola Silvia Goggaiová, tretia Breezy Johnsonová. Slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila vo Francúzsku mimo dvadsiatky. Ťažký pád mala Rakúšanka Nicole Schmidhoferová, ktorú museli transportovať na vyšetrenia do nemocnice.

 

Šesťkrát sa v tejto sezóne postavili zjazdárky na štart Svetového pohára a vždy to bolo v technických disciplínach. Až teraz vo Val d’Isere sa karta obrátila a na programe boli rýchlostné disciplíny – dva zjazdy a jeden superobrovský slalom. Ani v jednom nepatrí Petra Vlhová k ašpirantkám na pódiové umiestnenie a najmä v zjazdoch by bolo pre slovenskú lyžiarku úspechom umiestnenie v elitnej pätnástke. A to aj vzhľadom na Vlhovej tréningové jazdy, v ktorých skončila na rozdiel od Federicy Brignoneovej, Coriny Suterovej alebo Marty Bassinovej, na 22. a 35. mieste.

Je zaujímavé, že Mikaela Shiffrinová si po triumfe v obrovskom slalome v Courcheveli dala opäť prestávku a vybrala si radšej tréningy a oddych. Američanka sa v kĺzavých disciplínach chce predstaviť až po Novom roku. V prvom zjazde mala Vlhová číslo 14, pričom v prvej skupine štartovala aj Ilka Stuhecová, Silvia Goggaiová či Michelle Gisinová. Až po nej sa na extrémne rýchlu trať dostali najlepšie z tréningov, no zo známejších mien tam bola Lara Gutová-Behramiová a Ester Ledecká. Inak tam figurovali iba mladé, ale ambiciózne zjazdárky.

 

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová v zjazde Svetového pohára. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Ešte nikdy v histórii Svetového pohára sa nešiel prvý zjazd sezóny tak neskoro ako tomu bolo vo Val d´Isere. Podmienky vo Francúzsku boli na lyžovanie ideálne. Slnečno, bezvetrie, teploty pod nulou a perfektne pripravená trať. Tvrdá, rýchla s viacerými technicky náročnými zákrutami. Pritom aj poriadne dlhá, veď časy najlepších zjazdárok sa pohybovali na úrovni 1 minúty a 45 sekúnd. Hneď po štarte v najprudšom úseku dosahovali Vlhová a spol. 110 kilometrovú rýchlosť, ale organizátori pripravili naozaj ideálny zjazd, podmienky už ani lepšie byť nemohli.

Prvou porovnávacou jazdou favoritiek bola jazda Goggaiovej. Talianke vyšla dokonalá jazda, v strednej časti získala k dobru viac ako sekundu a v cieli si luxusný náskok udržala. Vydržalo jej to až do predstavenia Suterovej, ktorá dokázala Goggaiovej jazdu ešte vylepšiť, aby sa Švajčiarka dostala na prvé miesto o 11 stotín sekundy.

Veľmi nepríjemný moment zažili organizátori aj pretekárky pri jazde Nicol Schmidhoferovej. V 100-kilometrovej rýchlosti mala hrôzostrašný pád, keď preletela cez všetky ochranné siete a Rakúšanku musela desiatky minúty zachraňovať početná skupina lekárov a organizátorov. Schmidhoferovú museli transportovať do nemocnice z ťažko prístupného terénu. Navyše museli kompletne nanovo zabezpečiť ochranné siete, takže štart Vlhovej sa posunul o takmer polhodinu.

 

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová na trati Svetového pohára v lyžovaní. Zdroj: TASR / AP

Už aj tak ťažký zjazd bol neplánovanej prestávke pre Vlhovú ešte zložitejší. Dlhé čakanie na štart totiž 25-ročnej Liptáčke na pohode dvakrát nepridalo. Na prvom medzičase už stratila 38 stotín a jej odstup od Suterovej sa iba zvyšoval. Bolo cítiť, že rýchly zjazd vo Val d´Isere jej nesadol. Bola rozhádzaná, neistá, išla s veľkým rešpektom. V cieli skončila napokon posledná s takmer 2,5 sekundovou stratou na Suterovú. Vlhová však môže byť rada, že ho zvládla bez pádu, keďže mala dva či tri momenty, kedy to bolo na hrane.

To sa už nedá povedať o Brignoneovej, ktorá štartovala po Vlhovej a mala pád na rovnakom mieste ako Schmidhoferová. No v jej prípade to bolo bez zranenia, podobne ako pri tvrdom páde Joany Haehlenovej alebo Alice McKennisovej. Vlhová napokon vo Val d´Isere skončila 26., získala 5 bodov a zvýšila svoj náskok vo Svetovo pohári pred Shiffrinovou na 150 bodov. Vo Val d´Isere vyhrala Suterová pred Goggaiovou a Breezy Johnsonovou.

“Sama neviem, ako by som to popísala. Žiadna chyba tam nebola. Proste som pomalá, ako na tréningoch. Dávala som si pozor na niektoré úseky, ktoré sme rozoberali na videu, ale problém je v tom, že mi chýba rýchlosť. Aj tá pauza bola dlhá, samozrejme že to človeka ovplyvní a tento zjazd je dosť ťažký. Oproti iným nemám túto disciplínu ani dostatočne natrénovanú, ja som technická zjazdárka a musím popracovať na rýchlosti,” povedala po zjazde Vlhová.

Výsledky zjazdu SP vo Val d’Isere

1. Corinne Suterová (Švaj.) 1:44,62 min, 2. Sofia Goggiová (Tal.) +0,11 s, 3. Breezy Johnsonová (USA) +0,20, 4. Ilka Štuhecová (Slov.) +0,65, 5. Nina Ortliebová (Rak.) +0,97, 6. Ester Ledecká (ČR) +1,08, 7. Tamara Tipplerová (Rak.) +1,25, 8. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) +1,32, 9. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) +1,33, 10. Elena Curtoniová (Tal.) +1,36, … 26. Petra VLHOVÁ (SR) +2,36

Celkové poradie 
1. VLHOVÁ 425 bodov, 2. Mikaela Shiffrinová (USA) 275, 3. Marta Bassinová (Tal.) 273, 4. Michelle Gisinová (Švaj.) 269, 5. Federica Brignoneová (Tal.) 248, 6. Katharina Liensbergerová (Rak.) 220

Poradie v zjazde 
1. Suterová 100 bodov, 2. Goggiová 80, 3. Johnsonová 60, 4. Štuhecová 50, 5. Ortliebová 45, 6. Ledecká 40, … 26. VLHOVÁ 5