Zahraničné

Pri zrážke armády s protestujúcimi v Gaze zomrel mladý Palestínčan

JERUZALEM – Palestínčana usmrtila v sobotu paľba izraelských vojakov počas zrážok s protestujúcimi na hranici pásma Gazy. Sobotňajšie protesty sa konajú pri príležitosti prvého výročia vypuknutia tamojších demonštrácií a testujú krehké prímerie desať dní pred všeobecnými voľbami v Izraeli.

Informáciu zverejnilo ministerstvo zdravotníctva palestínskej enklávy, citovala ho tlačová agentúra AFP. Adhama Amaru (17) zasiahla streľba do tváre vo východnej časti mesta Gaza, spresnil hovorca ministerstva Ašráf al-Kudra.

Na hranici pásma Gazy s Izraelom sa zhromaždili desaťtisíce Palestínčanov a pri zrážkach utrpelo zranenia 59 z nich, vrátane 13, ktorých zasiahli ostré náboje. Izraelská paľba zabila ďalšieho Palestínčania, 21-ročného Muhammada Saada, aj na demonštrácii v noci na sobotu, ktorá sa konala pred hlavným protestom, dodalo ministerstvo.

Egypt sa snažil zohrať úlohu sprostredkovateľa medzi Izraelom a vládou pásma Gazy, radikálnym hnutím Hamas – Káhira chce dosiahnuť, aby krotili násilie a aby izraelská armáda nereagovala streľbou ostrými nábojmi, ako to robila v minulých protestoch.

K zrážkam dochádzalo v sobotu najprv iba obmedzene, ale na varovania, aby sa protestujúci nepribližovali k prísne stráženému oploteniu na hranici, nie všetci dbali.

“Pôjdeme k hranici, aj keby sme mali zomrieť,” povedal 21-ročný Júsif Zijada, s tvárou pomaľovanou farbami palestínskej vlajky. Vysokopostavený predstaviteľ Hamasu Básim Naím označil sobotňajší protest za “veľmi dôležitý odkaz, dnes vyslaný z Gazy všetkým stranám, najmä Izraelčanom a medzinárodnému spoločenstvu”.

“Gazania sa tu dnes schádzajú v pokoji, tisíce a tisíce ľudí, aby zdvihli hlas proti agresii a obliehaniu Gazy,” uviedol. Protestujúci si pripomínali prvé výročie často krvavých, pravidelných týždňových demonštrácií, pri ktorých bolo zabitých približne 200 Palestínčanov a izraelský vojak.

V chudobnom pásme Gazy – medzi Izraelom, Egyptom a Stredozemným morom – žijú natlačené dva milióny Palestínčanov. Podľa analytikov sú hybnou silou protestov zúfalé životné podmienky a nedostatok slobody pohybu.

Izrael, ktorý bojoval proti radikálnemu Hamasu v troch vojnách, uvalil blokádu na palestínsku enklávu a trvá už vyše desaťročia. Aj Egypt často zatvára priechod, jedinú bránu Gazy do vonkajšieho sveta.

OSN uviedla, že vyše 90 percent vody v pásme Gazy nie je bezpečných na pitie a obyvatelia majú elektrinu necelých 12 hodín denne. Mnohí protestujúci sa posledný rok držali ďaleko od plota a demonštrovali pokojne, ale iní pristupovali k oploteniu vo veľkých počtoch a dostávali sa do zrážok s izraelskými vojakmi.