Regióny Námestovo Top

PRÍBEH Majster Slovenska rozbiehal sľubnú kariéru: Prišiel koronavírus! Musel odísť pracovať do zahraničia

Zdroj: Ján Melicher

NÁMESTOVOJeho meno je Pavol Kramarčík, má 20 rokov a venoval sa vrcholovej cyklistike. Celú svoju mladosť zasvätil tomuto jedinečnému športu a nie nadarmo. V roku 2019 sa stal majstrom Slovenska juniorov v cestnej cyklistike. Napriek veľkému úspechu musel opustiť Slovensko a začať pracovať v zahraničí.

 

Okrem toho, že sa stal majstrom Slovenska, svoj jedinečný talent ukázal cyklista opäť na cestných pretekoch v Turecku, kde juniorská strela získala 3 body UCI medzi mužmi. Umiestnil sa totiž na krásnom 10. mieste. Svojmu snu však obetoval celú mladosť. „Pre cyklistu v mojej kategórii, juniorov do 20 rokov alebo mužov do 23 rokov, je najdôležitejší čas, ktorý človek tomu obetuje. Ja som musel študovať na strednej škole, čo je dosť náročné a popri tom som ešte trénoval 5 až 6 hodín denne. Taktiež som musel dodržiavať striktnú stravu, tréningy a regeneráciu. To všetko vedie k tomu, že vám neostane čas ani na kamarátov,“ povedal mladý cyklista Pavol Kramarčík pre zoznam.sk

Zdalo sa však, že jeho úsilie stálo za to. Pre zoznam.sk uviedol, že mal našliapnuté možno aj na sľubnú kariéru, „cyklistika bola vždy moja vášeň. Preto som sa aj rozhodol tomu venovať profesionálne a vyštudoval som športovú školu v Trenčíne. No plány sa s príchodom koronavírusu zmenili. V roku 2020 som mal dobre našliapnuté. Chcel som sa pripravovať na dôležité preteky v tej sezóne, len všetko sa to stoplo. Doma som bol 3 – 4 mesiace bez pretekov. Pochádzam z Oravy a aj preto toto obdobie bolo pre mňa ešte horšie. Tu sa tomu vtedy takmer nikto nevenoval. Bolo teda pre mňa náročné sústrediť sa na tréningy  a vôbec celkovo na tu prípravu, keďže mentálna stránka v tom hrá podľa mňa tiež veľkú rolu.“

Zdroj: Pavol Kramarčík

Peniaze mi nevykrvili ani cestu na súťaže

Pre mladého talentovaného športovca sa časom cyklistika stala obrovskou finančnou záťažou a peniaze, ktoré dostával, mu často nevykryli ani náklady na cestu, „keď vám dá zväz 8 mesiacov takú čiastku peňazí, čo vám nevykryje ani náklady na cestu či na benzín. Začnete rozmýšľať, či v tom pokračovať.“

Opatrenie ohľadom koronavírusu a zvyšujúca sa nutnosť testov, aby mohol vôbec ísť na regeneráciu či súťaž do zahraničia, začali mladého športovca stáť nemalé peniaze. „Mám informáciu, že tento rok vyhradil Slovenský zväz cyklistiky peniaze nato, aby COVID testy preplácali. Neviem, akým spôsobom to bolo robené v reprezentačnom družstve U 23, ale Jakub V. od nás požadoval, aby sme si testy platili sami. Je to smiešne, šli sme predsa reprezentovať svoju krajinu, napriek tomu nám testy nik neuhradil. Nešlo pritom len o jeden test,“ informoval mladý cyklista.

Vrchol všetkého však bolo, keď mu športový riaditeľ stratili kufor, ktorého obsah stál okolo 1 000€, napriek tomu mu nepreplatili ani cent. „Pred rokom sme šli zo Španielska a športový riaditeľ mal na starosti môj kufor, kde som mal veci v hodnote 1000€. Kufor asi dostatočne nezabezpečil, pretože mi bol nejakým spôsobom odcudzený. Domáhal som sa odškodného. Snažil som sa písať listy, e-maily aj som im telefonoval avšak k žiadnemu riešeniu nedošlo,” uviedol Pavol.

Zdroj: Ján Melicher

Nevyhovovalo mu ani vedenie

Okrem toho, že peniaze, ktoré mu boli vyplácané, mu nestačili ani len na reprezentáciu, vidí Pavol Kramarčík veľké mínus aj vo vedení. „podľa môjho názoru dochádzalo v reprezentačnom družstve do 23 rokov k pretavovaniu súkromných problémov aj do pretekov či riadenia reprezentačného výboru. Bolo pár prípadov, kedy nový športový riaditeľ Jakub V., ktorý je vo funkcii približne rok, mal nevyriešené problémy s niektorými cyklistami spred 2 až 3 rokov. Tieto problémy sa však podľa mňa odzrkadlili aj na výbere cyklistov na preteky. Podľa môjho názoru v niektorých prípadoch nebol dôležitý ani tak výkon športovca ako sympatie. Myslím si, že tí najlepší športovci niekedy nemali ani možnosť zažiariť.“

Ako mladý cyklista zažíval na sústredeniach zmätok. „Často krát Jakub Vančo odišiel z našej tréningovej skupiny, aby trénoval sám. Poznamenával, že on chce trénovať. Na sústredenia sme chodievali väčšinou s Duklou Banská Bystrica. Čo bolo podľa mňa konflikt záujmov, keďže sme dva rozdielne tímy,” povedal mladý cyklista.

Zdroj: Pavol Kramarčík

Prišla ponuka práce do Nemecka

Nad tým, že opustí cyklistiku začal Pavol rozmýšľať už skôr. Bolo pre neho veľmi náročné vôbec pokryť náklady súvisiace s ňou, nie to ešte, aby sa svojou záľubou uživil. „V podvedomí som už dlhšie rozmýšľal nad tým, že opustím cyklistiku, keďže som videl, ako sa cyklistika u mňa vyvíja. Vedel som, že môžem byť dobrý šprintér. Avšak kvôli okolnostiam som už nemal v hlave nastavené, že môžem byť najlepší. Nedokázal som sa už tlačiť a bojovať o víťazstvo. Aj preto som si našiel prácu v Nemecku, s ktorou som momentálne spokojný. K cyklistika sa nehodlám vrátiť,“ uviedol Pavol.