Spoločnosť Koronavírus Domáce Top

Pribudlo 320 nových nakazených. Počet úmrtí sa však nezvýšil

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Na Slovensku v pondelok (5. 10.) pribudlo 320 nakazených novým koronavírusom, ich celkový počet tak stúpol na 13 812. Laboratóriá otestovali 3 750 vzoriek. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo ďalších 162 pacientov. V súvislosti s novým koronavírusom nepribudlo žiadne úmrtie, celkový počet úmrtí na COVID-19 na Slovensku tak zostáva na čísle 55. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk.

 

Pozitívny výsledok testov mali ľudia vyšetrení v okresoch Bratislava (27), Prešov (24), Banská Bystrica (22), Bardejov (22), Košice (20), Dolný Kubín (17), Trenčín (17), Stará Ľubovňa (16), Trnava (15) a Nitra (12). Ďalej to boli okresy Myjava (9), Brezno (7), Detva (7), Skalica (7), Gelnica (6), Svidník (6) a Trebišov (6).

„Päť pozitívnych prípadov bolo v okresoch Námestovo, Sabinov a Zvolen, štyri prípady mali okresy Košice-okolie, Krupina, Piešťany, Stropkov a po tri prípady mali okresy Humenné, Levice, Michalovce, Spišská Nová Ves a Tvrdošín,“ dodal rezort zdravotníctva.

Dva prípady boli v okresoch Bánovce nad Bebravou, Čadca, Kežmarok, Liptovský Mikuláš, Nové Zámky, Pezinok, Prievidza, Sobrance, Topoľčany, Veľký Krtíš, Žiar nad Hronom a Žilina, jeden prípad zaznamenali okresy Dunajská Streda, Ilava, Levoča, Martin, Nové Mesto nad Váhom, Ružomberok, Senec, Senica, Snina a Šaľa. Medzi novými prípadmi je 167 žien a 153 mužov, sú vo veku od dvoch do 97 rokov.

V nemocniciach je podľa ministerstva zdravotníctva aktuálne hospitalizovaných 311 pacientov, potvrdené ochorenie COVID-19 má 264 z nich. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je 13 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 24 pacientov.

Od začiatku vypuknutia ochorenia sa na Slovensku urobilo 500 034 laboratórnych testov. Aktívnych prípadov ochorenia je u nás aktuálne 8 730.

 

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na sociálnej sieti k novým prípadom ochorenia COVID-19 na Slovensku spresnil, že početnejší výskyt ochorení hlásili v územnej pôsobnosti regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave, Bardejove, Svidníku a Dunajskej Strede. „V RÚVZ Bardejov ide prevažne o kontakty, u ktorých sa ochorenie potvrdilo po účasti na svadbách či kare. Pozitívne testovaní pribudli aj medzi školákmi. Zo 150 testovaných detí bolo zatiaľ pozitívnych 12, na výsledky ďalších testov sa ešte čaká,“ konkretizovali hygienici.

Dodali, že v prípade RÚVZ Dunajská Streda ide zväčša o dohľadané kontakty pozitívnych prípadov. „RÚVZ zabezpečil v ostatných dňoch hromadné testovanie, nie je preto vylúčené, že počet potvrdených prípadov v okrese vzrastie,“ avizovali.

V okresoch Stropkov a Svidník ide podľa ÚVZ vo väčšine prípadov o dohľadané kontakty osôb, ktoré sa nakazili na svadobných hostinách. „Svadba v Stropkove sa stala zdrojom ohniska nákazy aj v okrese Vranov nad Topľou, kde epidemiológovia stále dohľadávajú kontakty aj z troch ďalších svadieb,“ zakončili hygienici.