Spoločnosť Domáce Top

Príchodom nového roka začali platiť viaceré zmeny. Tieto ušetria ľuďom najviac peňazí

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Priniesol viacero zmien. Novým rokom vstúpilo do platnosti niekoľko noviel zákonov, ktoré by mali vo veľkom pomôcť ľuďom, aby im v peňaženkách zostalo viac peňazí. No nájdu sa medzi nimi aj také, ktoré síce boli brané ako pozitívny krok pre ľudí, no v konečnom dôsledku to pre nich znamená väčšie výdavky. Glob.sk prináša prehľad zmien, ktoré priniesol 1. január 2020.

 

Jednou z hlavných zmien je historicky najvyššia minimálna mzda, ktorá pre 1. stupeň náročnosti práce (upratovačka) predstavuje hodnotu 580 eur v hrubom. Oproti predchádzajúcemu roku tak stúpla o 60 eur. V “čistom” to tak predstavuje viac ako 470 eur. Minimálna hodinová mzda vzrástla na 3,333 eur v porovnaní so sumou 2,989 platnou v roku 2019. Novinkou ale je, že zamestnanci, ktorí budú poberať túto minimálnu mzdu, si už nebudú môcť uplatniť odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie. To sa môže uplatiť pri mzde do 570 eur. Zvyšovaním minimálnej mzdy sa zmenia aj sadzby za prácu v noci, sviatok a víkend. Za prácu v noci dostanú zamestnanci 1,33 eura/ hodinu, za prácu v sobotu 1,66 eura/hodinu, či za prácu v nedeľu 3,33 eura/hodinu.

Vyšší nezdaniteľný základ dane, vyššie dane z nehnuteľností

Na jeseň parlament schválil aj novelu zákona z dielne Mostu-Híd, ktorý navrhoval, aby sa zvýšil nezdaniteľný základ dane. Ten do konca minulého roka predstavoval 19,2-násobok životného minima, po novom bude predstavovať až 21-násobok životného minima. Proti tejto novele sa ale búrili samosprávy, ktoré hovorili, že sociálny balíček bude pre nich znamenať dieru v rozpočte. A to pôjde na úkor ich obyvateľov. Po viacerých sociálnych zákonoch ale aj oni buchli päsťou do stola a viaceré krajské mestá sa rozhodli zvýšiť sadzby daní z nehnuteľností. V niektorých prípadoch ide o dvojnásobný nárast.

Medzi takéto mestá patrí napríklad Bratislava, Košice či Banská Bystrica. V poslednom menovanom meste ale obyvatelia spísali petíciu proti neúmernému a nárazovému zvýšeniu sadzieb. Aj keď zámer poslancov za koaličnú stranu bol dobrý, bol aj nedomyslený – evidentne nepočítali s tým, že samosprávy budú hľadať spôsob, ako výpadok nahradiť. A jedným legitímnym krokom je práve nárast sadzieb daní.

Vyšší bankový odvod

Jedným z negatívnych krokov parlamentu je aj zvýšenie bankového odvodu z 0,2 percenta z hodnoty svojich pasív vykazovaných v súvahe na 0,4 percenta. Podľa výpočtov by tak mali banky zaplatiť do štátneho rozpočtu o 144 miliónov eur viac. Podľa výpočtov Národnej banky Slovenska 0,2-percentný odvod tvoril približne 16 percent zo zisku bánk v roku 2018, zvýšený 0,4-percentný odvod by po novom predstavoval až 33-percentný podiel.

Voči rozhodnutiu parlamentu sa kriticky vyjadrila aj Slovenská banková asociácia, ktorá sa plánuje obrátiť aj na Ústavný súd SR. Zdôraznila, že takto nastavený bankový odvod je hazardovaním s finančnou stabilitou slovenskej ekonomiky. Kým na jednej strane opatrenie prinesie viac peňazí do štátneho rozpočtu, niektoré banky zareagovali protiopatrením – zdvihli klientom poplatky. Glob.sk na tento fakt už opzornila aj čitateľka Jana, ktorej sa od nového roka zdvihli poplatky vo VÚB banke. Podľa PR manažéra banky sa ale cenník menil už k 1. novembru minulého roka. “Od Nového roka platí len spoplatnenie SMS, max. 1 euro (a zavedenie alternatívy, bezplatných push notifkácií, ktoré majú aj iné banky). Od 1.1. skôr menili cenníky iné banky na trhu, dokonca niektoré priznali spojitosť s odvodom, čo nie je prípad VÚB banky,” vysvetlil Dominik Miša.

Nižšie dane pre SZČO a živnostníkov

Jednou z pozitívnych zmien v roku 2020 pre živnostníkov, SZČO a právnické osoby je nižšia sadzba dane z príjmov. Do minulého roka bola sadzba na daň z príjmov pre samoživiteľov 21 percent zo základu dane. Po novom budú môcť živnostníci a právnické osoby využívať zníženú sadzbu dane na 15 percent základu dane. Podmienkou je, aby mali za kalendárny rok príjmy do 100-tisíc eur. Znížená sadzba sa ale bude upltňovať až na budúci rok, teda až nasledujúce zdaňovacie obdobie.

Nižšia DPH na potraviny

Od 1. januára sa znižuje daň z pridanej hodnoty (DPH) na “zdravé potraviny” a periodiká z pôvodných 20 percent na 10 percent. Medzi zdravé potraviny sa radí napríklad med, mliečne výrobky, pečivo, ovocie a zelenina dopestované na Slovensku. Treba ale poznamenať, že nižšia sadzba DPH sa prekvapivo nevzťahuje napríklad na mrkvu, petržlen, slivky, čerešne, marhule a broskyne, ktoré sa bežne pestujú na Slovensku. Znížená sadzba sa napríklad nevzťahuje na čokoládové alebo nečokoládové cukrovinky, citrusové plody alebo alkoholické nápoje.

Vyššie platy učiteľov

Od začiatku nového roka sa zvyšujú platy učiteľom. Ide o výsledok rokovaní medzi ministerstvom školstva a odbormi, vďaka čomu si učitelia prilepšia na výplate o 10 percent. Ide o nariadenie, ktoré bolo dohodnuté v kolektívnej zmluve. Výška príjmu sa ale mení v závislosti od pracovnej triedy, platovej tarify, či od rokov započítanej praxe. Pedagogickí a odborní zamestnanci napríklad v platovej triede 4, pracovnej triede 1 dosiahnu výšku 738,50 eur. V 9 platovej triede pracovnej triedy 2 dosiahne tarifa výšku 1336 eur mesačne.

Menia sa aj platové tarify učiteľov vysokých škôl a výskumných a vývojových zamestnancov. Tí v platovom stupni 1, s počtom rokov praxe do dvoch, v platovej triede šesť zarobia 807,50 eura. Najvyššia suma je v platovom stupni 14, s počtom rokov praxe nad 40, platová trieda 11. Suma tam dosahuje výšku 1706 eur.

Vyšší rodičovský príspevok

Rodiny s deťmi budú môcť poberať aj výrazne vyšší rodičovský príspevok. Tým rodičom, ktorí poberali pred nástupom na rodičovskú dovolenku materský príspevok, sa zvýši príspevok z 270 na 370 eur. Pre rodičov, ktorým nevznikol nárok na materský príspevok, sa zvýši suma na 270 eur. Tento príspevok sa zvýši rodičom automaticky. Okrem tohto nového opatrenia budú mať mladí rodičia do 33 rokov nárok na 5 týdňov dovolenky. Tiež budú môcť rodiny požiadať o príspevok na športovú činnosť dieťaťa.

Rodičom sa mierne zvyšujú aj ďalšie dávky. Od 1. januára tohto roka suma prídavku na dieťa stúpla z 24,34 eura na 24,95 eura, výška príplatku k prídavku na dieťa sa zvýšila o 0,29 eura na 11,70 eura a výška sumy a príspevok pre rodičov prvákov vzrástla zo 100 eur na sumu 102,5 eura.

Mohlo by vás zaujímať