Regióny Bratislava

PRIESKUM Ľudia pri riešení pandémie oceňujú najmä zdravotníkov a samosprávy

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Až 64 percent obyvateľov Slovenska vníma v boji s pandémiou najviac pozitívne prácu zdravotníkov zdravotníckych zariadení. Ako druhé najviac pomáhajúce inštitúcie oceňujú ľudia samosprávy. Aktivity miest a obcí vníma ako významnú pomoc 41 percent obyvateľov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Go4insight.

 

Na treťom mieste sa s pomerne výrazným odstupom (17 percent) objavili obchody, respektíve maloobchodné reťazce. Na štvrtom mieste sa umiestnila vláda SR, ktorej prínos v boji s pandémiou a jej následkami oceňuje 14 percent obyvateľov Slovenska. Päticu najviac oceňovaných inštitúcií uzatvárajú neziskové a charitatívne organizácie, ktorých prácu v boji s pandémiou výrazne oceňuje 13 percent obyvateľov.

Na šiestom mieste sa umiestnili internetové obchody (12 percent), nasledujú cirkvi (11 percent), médiá (8 percent), telekomunikační operátori (7 percent) a banky (5 percent). Prieskum realizovala agentúra na reprezentatívnej vzorke 1000 respondentov vo veku 15 až 79 rokov na prelome februára a marca 2021. Realizovaný bol metódou multimode – kombináciou osobného a online dopytovania.

Prácu samospráv ocenila aj prezidentka

Prezidentka SR Zuzana Čaputová ocenila prístup samospráv, ktoré podľa jej slov zohrávajú absolútne kľúčovú úlohu pri vakcinácii proti ochoreniu COVID-19. Urobila tak v piatok po návšteve krajského očkovacieho centra v Banskej Bystrici a Fakultnej nemocnice s poliklinikou F.D.Roosevelta.

„Dnešok by som nazvala dňom dobrých správ. Pretože stretnutie v banskobystrickej nemocnici, kde vykazujú znížený stav hospitalizácií, ale aj skúsenosť, ktorú sme mohli na vlastné oči vidieť v tomto vakcinačnom centre, sú samé dobré správy,“ povedala Čaputová.

Prezidentka v boji s pandémiou ocenila zásluhy samospráv na miestnej aj regionálnej úrovni, kľúčovú úlohu podľa jej slov zohrali pri plošnom testovaní, aktuálne ju zohrávajú pri vakcinácii. „Samosprávne kraje veľmi aktívne pristúpili k tejto úlohe a zriadili na svojich územiach veľkokapacitné vakcinačné centrá,“ doplnila Čaputová. Pri návšteve Banskej Bystrice absolvovala prezidentka rokovania so združením samosprávnych krajov SK 8 aj s reprezentantmi Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Ako uviedla, počas rozhovorov odzneli veľmi užitočné informácie pre všetky zúčastnené strany.

„Všetky samosprávne kraje od minulého víkendu disponujú unikátnou infraštruktúrou, ktorá pred 11. februárom neexistovala ešte ani ako idea,“ informoval po stretnutí predseda SK 8 Jozef Viskupič s tým, že zriadiť veľkokapacitné očkovacie centrá sa samosprávnym krajom podarilo v rozmedzí niekoľkých týždňov. Viskupič tiež zdôraznil, že je potrebné, aby sa k vakcíne na ochorenie COVID-19 čím skôr dostali ľudia, ktorí síce nespĺňajú vekové kritérium, ale patria medzi chronicky chorých pacientov.

Minister financií Eduard Heger (OĽANO), dočasne poverený vedením rezortu zdravotníctva, označil veľkokapacitné vakcinačné centrá za ukážku dobrej spolupráce štátu a samospráv. „Každou vakcínou, ktorou zaočkujeme občana Slovenskej republiky, zasadzujeme veľmi silný úder pandémii a výrazne sa približujem k víťazstvu nad pandémiou,“ poznamenal Heger. Ako dodal, do leta by Slovensko malo disponovať 5 000 000 dávok objednaných registrovaných vakcín.