Domáce Kauzy

PRIESKUM Na morálke politikov záleží. Najmenej voličom Smeru-SD

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Morálku strany a jej predstaviteľov budú v nadchádzajúcich parlamentných voľbách najviac do úvahy brať voliči Kresťanskodemokratického hnutia (25,7 percenta), strany Za ľudí (24,9 percenta) a zatiaľ nerozhodnutí voliči (24,8 percenta). Najmenej je tento faktor dôležitý pri výbere strany pre voličov Smeru-SD (19,2 percenta), Maďarskej komunitnej spolupatričnosti (19,2 percenta) a strany Most-Híd (18,9 percenta). Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre Transparency International Slovensko (TIS) na vzorke 1 008 respondentov z prvého decembrového týždňa.

 

„Celkovo najviac ľudí, konkrétne 32 percent, tvrdí, že sa rozhoduje podľa programu strany. Mená lídrov sú pri rozhodovaní o voľbe strany na druhom mieste, keďže takto sa riadi 24 percent respondentov a tesne za tým sú faktory, ako kvalita ich doterajšej práce či spomínaná morálka a korupčné škandály (22 percent),” píše na svojej facebookovej stránke TIS.

Ako ďalej vyplýva z prieskumu, na korupčné škandály sú citlivejší vzdelanejší, bohatší, pravicovo orientovaní voliči najmä z Bratislavy. Naopak starší, ľavicovo orientovaní a vidiecki voliči berú nadpriemerne do úvahy program strany. Mladí voliči do 24 rokov bez ideologickej vyhranenosti prikladajú zase nadpriemerne vysoký dôraz na mená lídrov.