Politika Spoločnosť Domáce Top

PRIESKUM Pellegriniho strana by mala u ľudí vysokú podporu. Predbehla by aj Smer

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – V prípade vzniku politickej strany súčasného podpredsedu parlamentu a podpredsedu Smeru-SD Petra Pellegriniho by táto strana získala podporu 21,4 percenta voličov. Umiestnila by sa tesne za hnutím OĽaNO, ktoré by skončilo prvé s podporou 21,8 percenta hlasov. Strana Smer-SD skončila tretia s 9,6 percenta. Vyplýva to z prieskumu, ktorý robila agentúra Focus pre TV Markíza na vzorke 1011 respondentov od 14. do 21. mája. Výsledky prieskumu televízia prezentovala v nedeľnej relácii Na telo.

 

Aktualizované 14:45 o stanovisko Petra Pellegriniho a Milana Krajniaka

V prieskume preferencií strán a hnutí v prípade vzniku Pellegriniho strany skončilo na štvrtom mieste Sme rodina s podporou 8,8 percenta. Nasleduje ĽSNS s ôsmimi percentami, SaS so 7,1 percenta a Progresívne Slovensko s 5,5 percenta hlasov. Zdroje podpory pre potenciálnu stranu Pellegriniho pochádzajú zo 48,6 percenta zo Smeru-SD, zo 6,2 percenta zo Sme rodina, z 5,5 percenta z ĽSNS. Nerozhodnutých je 18,9 percenta opýtaných, 5,8 percenta tvoria nevoliči a 15 percent respondentov tvorí skupinu “iná strana”.

Na margo prieskumu preferencií politických strán, kde potenciálna Pellegriniho strana získala podporu 21,4 percenta respondentov, Pellegrini uviedol, že svoje doterajšie rozhodnutia nerobil na základe prieskumov. “Svetská sláva, poľná tráva. Dnes vás môžu mať ľudia radi a o mesiac to môže byť úplne inak,” podotkol podpredseda Smeru-SD. Zároveň však vyhlásil, že by asi mal do budúcna rozmýšľať, ako tejto “požiadavke” vyhovie.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) na margo prieskumu upozornil, že aj bývalý prezident Andrej Kiska sa tešil, keď zakladal stranu Za ľudí a očakával vysokú podporu voličov. “Keď už nebol v tej najvyššej ústavnej funkcii, tak bol volebný výsledok jeho strany nakoniec iný,” skonštatoval minister.