Domáca Spoločnosť Domáce Ekonomika GPlus Top

PRIESKUM Slováci prehovorili o utrácaní rodinných financií. Šetriť sa dá na viacerých miestach

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Diskusia o financiách rodiny by nemala chýbať v žiadnej domácnosti. Napriek tomu, že niktoré kultúry považujú peniaze za tabu, odborníci z oblasti bankovníctva hovoria o dôležitosti podobných debát. Slováci ale povedali na rovinu, ako hospodária s rodinným rozpočtom. Priestor na ušetrenie nemalého obnosu sa však vždy nájde.

 

Exkluzívny prieskum, ktorý realizovala VÚB banka poukazuje na rozvážnosť slovenských rodín pri míňaní spoločných financií. Ukázalo sa, že až 71 percent opýtaných rozhoduje o finančných otázkach spoločne so svojim partnerom. Avšak 62 percent má samostatný účet. Ako dôvod, prečo Slováci nevlastnia rodinný účet, uviedla väčšina nastavenie pred začatím vzťahu. 40 percent tvrdí, že samostatné účty už mali a doteraz s tým nič nespravili.

Ako sa zdá, spoločné účty už nie sú takou tradíciou v slovenských domácnostiach ako kedysi. Práve naopak. Ich využívanie však v sebe nesie niekoľko benefitov, ktoré odľahčia vašu peňaženku. Nielenže je takéto hospodárenie s rodinným rozpočtom praktickejšie, ale dokonca šetrí aj finančné poplatky za vedenie účtu. Rovnako tiež vedenie a využívanie takéhoto účtu zvyšuje aj šance na získanie výhodnejšej pôžičky či hypotéky. Za vedenie účtu si však každá banka účtuje inú výšku poplatku. Niektoré sa snažia svojich klientov odbremeniť od tohto poplatku a po splnení určitých kritérií, akými sú napríklad platba cez internet alebo mobilný telefón, nastavenie trvalých príkazov či zavedenie pravidelného sporenia, získajú vedenie účtu úplne zadarmo.

Až 71 percent opýtaných rozhoduje o finančných otázkach spoločne so svojim partnerom. Zdroj: TASR / AP

Žiadne tajomstvá

Prehľad o rodinných financiách je veľmi dôležitý. Podstatné je vedieť, či sa spravujú dobre a míňajú na tom správnom mieste. Takmer 90 percent respondentov si myslí, že má vedomosť o peniazoch v rodine. Viac ako 36 percent sa dokonca domnieva, že ju má až dokonalú. Podľa prieskumu partneri žijúci v jednej domácnosti nemajú pred sebou tajomstvá a v otázke peňazí si dôverujú. Až tri štvrtiny (74 percent) Slovákov presne vedia, koľko zarába ich partner. Ďalších vyše 21 percent to vie približne. Zároveň až 80 percent opýtaných ani neuvažovalo nad tajným účtom, ktorý by skrývali pred svojou polovičkou. 

Podľa akého pravidla si rozdeľujete rodinné výdavky? Zdroj: VÚB banka

Vzdali by ste sa týchto vecí?

V prípade, že by na rodinu doľahla zlá finančná situácia, ako prvého by sa 32 percent mužov vzdalo alkoholu a 33 percent žien zase oblečenia. Slovákom podľa prieskumu nerobí problém ani dohodnúť sa na šetrení. Až 71 percent oslovených uviedlo, že sa vždy dohodnú. Nikdy sa nedohodne len 6 percent opýtaných. Nájdu sa však aj takí (28 percent), ktorých nákupné návyky partnera priam rozčuľujú. Najčastejšie spomínajú vo všeobecnosti nákup zbytočností (16 percent), nasleduje oblečenie (11 percent) a cigarety (8 percent).

Pri zlej finančnej situácii by ženy oželeli oblečenie a muži alkohol. Zdroj: VÚB banka

Mohlo by vás zaujímať: