Domáca Spoločnosť Koronavírus Domáce Ekonomika GPlus Top

Prieskum ukázal, že Slováci si prácu z domu pochvaľujú. Niektorí sa do kancelárie už nechcú vrátiť

ilustračná foto Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Na novú situáciu, ktorú nastolil koronavírus, si museli zvyknúť nielen zamestnávatelia, ale aj zamestnanci. Tým mnoho firiem, v snahe minimalizovať šírenie infekcie, ponúklo prácu z domu. Home office sa tak stal súčasťou pracovných podmienok. Ako si však na tento pracovný benefit zvykli Slováci a chcú sa vôbec vrátiť k starému režimu? Glob.sk sa pozrel aj na to, aké výhody z práce doma vyplývajú.

 

Vplyv protipandemických opatrení a adaptáciu na ne sa rozhodla skúmať aj spoločnosť IPG Mediabrands. Vo svojom prieskume sa zamerala predovšetkým na to, ako Slovákom nová pracovná skúsenosť z pohodlia domova vyhovovala. Ukázalo sa, že home office pozitívne hodnotí väčšina opýtaných. Dokonca by bola jedna pätina najradšej, pokiaľ by prácu z domu mohla vykonávať aj naďalej po návrate do ,,normálneho života”. Väčšina respondentov (57%) si vie predstaviť, že by práca z domu tvorila viac ako polovicu pracovného času. Našli sa však aj takí (9,4%), ktorým home office nevyhovoval a využívali by ho naďalej len v krajných prípadoch.

Dve strany mince 

Slováci tiež ocenili niekoľko výhod home officu, a to predovšetkým úsporu času, ktorú postrehli práve teraz, keď neboli odkázaní na spoje, dopravné zápchy či mestskú hromadnú dopravu. Práca z domu so sebou nesie aj ekonomické benefity, ako napríklad ušetrenie nemalých finančných prostriedkov za jedlo či cestovanie. K ďalším pozitívam patrí aj väčšia flexibilita pri manažovaní pracovného času, menej stresu, komfort pri plnení si povinností, ale aj viac času na rodinu. 

Kým jedna skupina vidí v práci z domu pozitíva, nájde sa aj aj časť, ktorá v práci z domu vidí skôr negatíva. Títo zamestnanci najviac postrádajú chýbajúci ľudský kontakt s kolegami, pociťujú sociálnu izoláciu, či majú problém oddeliť prácu od osobného života. Napriek negatívam však považujú home office za skvelý pracovný benefit. 

Takto vidia niektorí zamestnanci negatíva práce z domu. Zdroj: IPG Mediabrands

Aj zamestnávateľ sa môže zmeniť

Možnosť pracovať z domu neposkytuje za bežných podmienok veľa zamestnávateľov. Pandémia sa však dotkla aj tohto pracovného benefitu. Už v polovici apríla zaznamenal portál s pracovnými ponukami Profesia.sk výrazný percentuálny nárast inzerátov, ktoré nesú zmienku o home office. Len od 1. do 19. apríla sa stala práca z domu súčasťou 719 pracovných inzerátov. Aktuálne obsahuje takýto benefit 16 percent ponúk. V porovnaní s obdobím pred príchodom koronavírusu – v januári – sa na pracovnom portáli nachádzalo len 9 percent ponúk umožňujúcim neobmedzenú prácu z domu. ,,Kým pred pandémiou koronavírusu pracovalo 83,1 % opýtaných výhradne v kancelárii s občasnou možnosťou práce z domu a len necelých 5 % malo prácu primárne v režime home office, v budúcnosti sa tieto čísla môžu radikálne zmeniť,” uzavrela spoločnosť, ktorá realizovala prieskum.

Podiel zamestnancov, ktorí majú k dispozícii home office ako benefit. Zdroj: platy.sk

Mohlo by vás zaujímať: