Spoločnosť Domáce

PRIESKUM Väčšina mladých verí v demokraciu, ale nie politikom

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Viac ako tri štvrtiny mladých si myslí, že demokracia je najlepší politický systém. Naopak, dôveru politickým stranám vyjadrilo len 27 percent respondentov. Vyplýva to z prieskumu, ktorý realizovala na začiatku roka 2020 Rada mládeže Slovenska (RmS) na reprezentatívnej vzorke 1500 mladých vo veku od 15 do 29 rokov. TASR o tom informovala Alexandra Virostková z RmS.

 

“Štátnym inštitúciám Slováci veria o niečo viac ako po páde komunizmu, ale Česi zostali na podobnej úrovni ako v roku 1991. Vidíme teda, že ani mladá generácia sa vo vnímaní štátnych inštitúcií neposunula. Svoje názory preberá od rodiny a blízkych a je ovplyvnená už aj ich osobnými skúsenosťami,” uviedla sociologička a výskumníčka RmS Veronika Fishbone Vlčková.

Najviac mladých ľudí v SR podľa prieskumu dôveruje prezidentke (70 percent), iniciatívam študentov a mladých ľudí (70 percent) a Európskej únii (62 percent). Naopak, okrem politických strán nedôverujú mladí ani súdnictvu (61 percent), Národnej rade SR (49 percent) a vláde (47 percent).

Viac ako polovica mladých (56 percent) deklaruje, že nerozumie politike. Menej sebadôvery porozumieť politike majú podľa prieskumu mladé ženy. “Výskumy, ktoré sa venujú vlastnej účinnosti, teda schopnosti ovplyvniť veci okolo seba, ukazujú, že dievčatá si celkovo menej veria. Preto neprekvapí ani naše zistenie, že v oblasti politiky je to tak tiež. Tradične je politika doménou mužov, čo vidíme aj na počte žien v parlamente či vo vláde. Je ich tam žalostne málo,” dodala výskumná pracovníčka RmS Katarína Čavojská.