Bratislava Nitra Domáce

PRIESKUM: Vallo by vyhral, Kusý stiahol jeho náskok

Aktuálny prieskum favorizuje vo voľbách na víťazstvo súčasných primátorov. Zdroj: archiv
BRATISLAVA/NITRA  – Súčasný primátor Bratislavy Matúš Vallo a Marek Hattas, ktorý vedie mesto Nitra, by v októbri vyhrali komunálne voľby a zostali by na svojich primátorských stoličkách krajských miest aj v ďalšom volebnom období. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre TV Markíza.
Z prieskumu vyplýva, že tretina opýtaných v Bratislave nechce ísť voliť a ďalších 13,5 percenta voličov nevie, koho zakrúžkuje. Zo zvyšných 56,1 percenta rozhodnutých voličov dá svoj hlas Vallovi 53,7 percenta, Rudolfovi Kusému 37,6 percenta a trojicu uzatvára Martin Mlýnek, za ktorého by hlasovalo 3,2 percenta respondentov. Nasleduje Miroslav Heredoš (2,9 percenta), Miroslav Vetrík (1,3 percenta), Peter Poláček (0,8 percenta), Martin Jakubec (0,5 percenta) a Andrej Trnovec (0,0 percenta).Šéf prieskumnej agentúry FOCUS a sociológ Martin Slosiarik hovorí, že Vallo má silnejšie jadro svojich voličov. Hoci začal Kusý kampaňovať neskôr, pustil sa do kampane intenzívne a prvotný Vallov náskok stiahol. „Náskok Matúša Valla je síce výrazný, ale v miestnych voľbách hrá dôležitú úlohu aj samotná účasť, ktorú zvyknú respondenti nadhodnocovať, teda v prieskume deklarujú vyššiu ochotu prísť k voľbám, než je nakoniec realita vo volebný deň,“ komentuje situáciu Slosiarik. V takom prípade záleží, ktorý z kandidátov má pevné voličské jadro a v tom si lepšie vedie súčasný primátor.
Vallo a Hattas by podľa prieskumu obhájili post primátorov. Zdroj: tvnoviny.sk

V Nitre vedie Hattas

 V komunálnych voľbách sa v Nitre chystá ísť voliť viac ako polovica občanov (65 percent). Voliť nechce ísť 24 percent opýtaných občanov a 11 percent respondentov ešte nevie, či sa na voľbách zúčastní.  Z občanov, ktorí sú rozhodnutí ísť voliť, chce 32,6 percenta dať hlas súčasnému primátorovi Nitry Marekovi Hattasovi. Za ním skončil Igor Kršiak (23,5 percenta) a trojicu uzatvára Pavol Obertáš (21,5 percenta). Nasleduje Štefan Štefek (20,5 percenta), Dalimír Solčanský (1,5 percenta) a Erik Blaško (0,4 percenta). Prieskumy sa uskutočnili od 10. do 14. októbra na vzorke 604 respondentov.