Politika Domáce Voľby Parlamentné voľby Top

PRIESKUM Voľby by opäť vyhral Smer, kotlebovci naďalej rastú

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Kto by sa dostal do parlamentu, a kto nie? Podľa najnovšieho prieskumu by voľby v polovici januára vyhral Smer-SD, ktorý však aj naďalej padá. Naopak, Kotlebova ĽSNS rastie. Naďalej padá aj Dankova SNS, ktorá by skončila na hranici zvoliteľnosti. 

 

Smer-SD by podľa prieskumu agentúry Focus získal 18,7 percenta hlasov. Oproti decembrovým číslam klesli zhruba o percento. Za nimi by skončila Kotlebova ĽSNS, ktorú by volilo 13,6 percenta. Tí si polepšili o takmer 2 percentá. Tretia by skončila koalícia strán PS/Spolu s 10,5 percentami, v tesnom závese za nimi by skončila strana exprezidenta Andreja Kisku Za ľudí so ziskom 10,3 percenta hlasov.

Do parlamentu by sa dostalo aj Matovičovo hnutie OĽaNO s podporou 7,7 percenta voličov, či Sme rodina Borisa Kollára, ktorú by volilo 7,1 percenta voličov. Za nimi by nasledovalo KDH Alojza Hlinu so 6 percentami. Na hranici zvoliteľnosti by skončila SaS Richarda Sulíka s 5,4 percentami a SNS Andreja Danka s 5,1 percentami.

Zdroj: Agentúra Focus

Pod percento celkovo 12 strán

Do parlamentu by sa, naopak, nedostal Most-Híd. Ten sa pod hranicou potrebných piatich percent pohybuje už dlhšiu dobu. S 3,7 percentami by skončila Maďarská komunitná spolupatričnosť. V tesnom závese by ju nasledovala Druckerova Dobrá voľba so ziskom 3,3 percenta. Pod hranicou 3 percent, ktorých zisk je podmienkou na získanie finančného príspevku, by skončila strana Vlasť Štefana Harabina. Podľa prieskumu by ju volilo 2,3 percenta voličov.

Pod hranicou jedného percenta by skončilo celkovo 12 strán – konkrétne strany Máme toho dosť a Socialisti.sk by získali pol percenta, Starostovia a nezávislí kandidáta 0,4 percenta, Hlas ľudu, Demokratická strana, Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku a Práca slovenského národa by zhodne získali 0,2 percenta. Slovenské hnutie odbory by volilo 0,1 percenta voličov. Solidarita – hnutie pracujúcej chudoby, Hlas pravice a 99%-Občiansky hlas by získali 0,0 percenta.

Agentúra Focus robila prieskum na objednávku koalície PS/SPOLU v dňoch 10.1. – 14.1.2020. Výberovú vzorku tvorilo 1010 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu SR vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia. Respondentom bola položená otázka: “V tohtoročných parlamentných voľbách budú kandidovať nasledujúce politické strany a hnutia. Predstavte si, prosím, že by sa už budúci víkend konali na Slovensku parlamentné voľby. Zúčastnili ste sa ich? Ak áno, ktorej strane alebo hnutiu by ste dali svoj hlas?”. Z prieskumu tiež vyplynulo, že 12,7% respondentov by nešlo voliť a 9,5% odpovedalo na túto otázku slovom “neviem”. Zvyšok (77,8%) rozdelil hlasy medzi vyššie uvedené strany.

Mohlo by vás zaujímať