Spoločnosť Domáce

PRIESKUM Zdravotníctvo podľa Slovákov potrebuje viac peňazí aj transparentnosti

Zdroj: FB / UNLP KE

BRATISLAVA – Väčšina Slovákov si myslí, že zdravotníctvo je nedostatočne financovaný sektor, avšak aby fungovalo lepšie, potrebuje aj transparentné nakladanie s peniazmi. Odhalil to prieskum agentúry MN Force pre Union zdravotnú poisťovňu na reprezentatívnej vzorke 1007 respondentov.

 

Až 77 percent Slovákov si myslí, že zdravotníctvo nefunguje dobre a je potrebné prijať zmeny, odhalil prieskum. Zároveň 76 percent respondentov financovanie celého sektora vníma ako nedostatočné.

Dôležité však podľa Slovákov nie je len pridať do sektora viac peňazí, ale aj zabezpečiť, aby sa s nimi zaobchádzalo transparentne. Viac ako polovica (54 percent) respondentov by zmenila zdravotnú poisťovňu v prípade, ak by zle hospodárila s peniazmi. Pre 46 percent by bol dôvodom pocit, že poisťovňu ako klienti nezaujímajú, a 42 percent by zmenilo poisťovňu, keby čelila škandálom a kauzám.

V prieskume 52 percent respondentov uviedlo, že pri výbere zdravotnej poisťovne zaváži to, ak im poisťovňa oproti inej poskytuje niečo navyše. Prípadne, ak má v ponuke špeciálne benefity, uviedlo 49 percent respondentov. Pre 47 percent respondentov je dôležité, aby sa s poisťovňou nespájali škandály a kauzy, a zároveň 44 percent uviedlo, že je rovnako dôležité, aby poisťovňa spravovala peniaze transparentne.

S tvrdením, že štátna zdravotná poisťovňa hospodári s verejným zdravotným poistením lepšie ako súkromné poisťovne, úplne súhlasí iba 13 percent respondentov. S výrokom, že súkromné poisťovne hospodária lepšie, úplne súhlasilo 19 percent z nich a 81 percent respondentov si myslí, že zdravotná poisťovňa by sa nikdy nemala dostať do straty.