Regióny Ružinov Top

Prijali najväčšiu petíciu v histórii Ružinova: Búria sa tisíce ľudí!

BRATISLAVA – Najväčšia petícia v histórii Ružinova bola dnes na programe tamojšieho miestneho zastupiteľstva. Ako rozhodlo dnešné zasadnutie, ružinovskí poslanci petíciu s názvom „Petícia proti zahusťovaniu sídlisk v mestskej časti Bratislava-Ružinov” prijali.

Petíciu inicioval poslanec Ján Buocik a podporilo ju 4 950 Ružinovčanom s trvalým pobytom v tejto mestskej časti. Žiadali v nej, aby mestská časť „bezodkladne podala návrhy na začatie konaní o vydanie rozhodnutí o stavebných uzáverách na území všetkých sídlisk Ružinova.”

Takto reagoval starosta

Ako uvádza tlačová správa, dôvodom predloženia malo byť to, že ružinovská samospráva údajne nevyužíva zákonné možnosti, aby ochránila Ružinov pred stále pokračujúcim zahusťovaním novými stavbami. Starosta Dušan Pekár svoje stanovisko už prezentoval.

Tvrdí, že podrobná regulácia územia sídliska by nepriniesla očakávaný efekt a dodáva, že najvhodnejším spôsobom na dosiahnutie zámerov petičiarov by bolo spracovanie nového územného plánu Bratislavy. Na dnešnom zasadnutí zastupiteľstva zároveň uviedol, že „chce na miestom úrade vytvoriť samostatný odbor územného plánovania a návrh potom predloží poslancom na miestne zastupiteľstvo“.

Zbytočná stavebná uzávera, tvrdí Buocik

V bratislavskej mestskej časti Ružinov sa momentálne spracováva deväť územných plánov zóny, tri najstaršie už od roku 2010: Štrkovecké jazero, Bajkalská – Drieňová, Bajkalská – roh, Cvernovka, Ostredky, Nivy – Palkovičova, Miletičová trhovisko, Pošeň – sever, Pošeň – juh.

Ružinov má v súčasnosti vyhlásené dve stavebné uzávery. Jedna sa týka územia, kde už stojí 11-poschodová administratívna budova na rohu Bajkalskej a Ružinovskej ulica, kde sa nestihla vyhlásiť včas a podľa Buocika je už zbytočná.

„Podpisy 5 000 Ružinovčanov nestačia na to, aby si ružinovské sídliská konečne oddýchli od výstavby, koľko treba starostovi Pekárovi podpisov, aby sa Ružinov nezmenil na Dlhé Diely?” uzavrel poslanec.

Zdroj: ph, SITA, Foto: SITA/MČ Bratislava-Ružinov