Zahraničné Top

Primátora Bukurešti podozrivého z korupcie prepustili do domácej väzby

BUKUREŠŤ – Rumunský súd dnes rozhodol o tom, že primátor Bukurešti Sorin Oprescu, ktorého dočasne zbavili funkcie po tom, ako ho zatkli pre podozrenie z poberania úplatkov, bude počas prebiehajúceho vyšetrovania v domácom väzení. Informovala o tom agentúra AP.

Odvolací súd dnes nariadil prepustenie Opresca z väzby, v ktorej bol od 6. septembra. Politik bude počas stále prebiehajúceho vyšetrovania v domácom väzení a má zakázané kontaktovať svedkov svojho prípadu.

Po tom, ako Opresca údajne nakrútili pri preberaní úplatku, ho zatkli pre podozrenie, že od firiem pracujúcich pre bukureštskú radnicu zobral úplatky vo výške 25.000 eur.

Protikorupčná prokuratúra uviedla, že firmy, ktoré mali v rokoch 2013-2015 podpísané zmluvy s bukureštskou radnicou, boli povinné zaplatiť vysoko postaveným úradníkom až 70 percent zo svojho zisku, z čoho údajne až desať percent išlo priamo do rúk primátora Opresca.

Šesťdesiattriročný politik je bukureštským primátorom od roku 2008. V roku 2009 sa uchádzal aj o prezidentské kreslo a v minulosti bol tiež senátorom vládnucej Sociálnodemokratickej strany (PSD). Obvinenia popiera.