Prímerie v Sýrii je dodržiavané, tvrdí turecký minister obrany Hulusi Akar

ANKARA – Turecký minister obrany Hulusi Akar v sobotu vyhlásil, že prímerie, ktoré v sýrskej provincii Idlib sprostredkovali Ankara s Moskvou, nebolo zatiaľ porušené. Predstavitelia ruského ministerstva obrany informovali o niekoľkých prípadoch streľby, napísala agentúra Reuters.

„Budeme aj naďalej odstrašujúcou silou, ktorá bude brániť porušovaniu prímeria. Odkedy prímerie vstúpilo do platnosti, žiadne narušenia neboli,“ citoval Akara turecký rezort obrany s tým, že Turecko si v danej provincii podľa slov ministra aj naďalej vyhradzuje právo na sebaobranu.

Ruské tlačové agentúry s odvolaním na ruské ministerstvo obrany napísali, že za posledných 24 hodín boli v Idlibe zaznamenané tri prípady streľby, pričom ďalších sedem podobných incidentov sa odohralo v provincii Lázikíja a deväť v provincii Aleppo.

Dosiahnutie dohody o prímerí, ktoré začalo platiť v piatok po polnoci, ohlásili ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký náprotivok Recep Tayyip Erdogan vo štvrtok po šiestich hodinách rokovaní v Moskve. Obe strany sa zároveň dohodli na vytvorení bezpečnej zóny pre civilné obyvateľstvo v provincii Idlib neďaleko hranice s Tureckom. Ide o poslednú baštu povstalcov bojujúcich proti silám sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

V posledných týždňoch sa Idlib stal dejiskom konfliktu medzi Tureckom, ktoré podporuje niektoré skupiny povstalcov, a sýrskym vládnym režimom podporovaným Ruskom. Pri minulotýždňovom nálete sýrskych vládnych síl zahynulo v tejto provincii viac ako 30 príslušníkov tureckých ozbrojených síl, na čo Ankara reagovala odvetnými útokmi.

Viac o téme: Ankara, invázia, prímerie, Sýria, Turecko, vojaci

Súvisiace články