Domáce Kauzy Top

Prinášame zvukový záznam, ktorý je označený ako Gorila

BRATISLAVA – Keď sa v roku 2011 dostal na verejnosť spis s názvom Gorila, nebolo zrejmé, či ide o opis skutočných udalostí alebo pamflet. K dokumentu totiž chýbal najdôležitejší dôkaz – zvukový záznam, z ktorého mal prepis vzniknúť. Napriek tomu dokázala Gorila ovplyvniť parlamentné voľby a prepísať politickú mapu Slovenska. 

Prešlo osem rokov a kauza Gorila opäť ožíva. Nahrávka, ktorú držal u seba doma po celý čas Marian Kočner, je vonku. Teda aspoň časť z nej. Záznam našli policajti na USB kľúči pri domovej prehliadke v dome kontroverzného podnikateľa, ktorú vykonali v súvislosti s vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka. Stále však nebolo jasné, či ide o originál. Vyšetrovateľ Gorily Lukáš Kyselica len nedávno potvrdil, že zvukovú stopu skúmali znalci. Ich verdikt znel, že hlasy na nahrávke patria nepochybne osobám z dokumentu známeho ako Gorila. Finančná skupina Penta, ktorá je jedným z hlavných aktérov, nahrávku spochybňuje od začiatku. Žiadali dokonca jej zničenie. Dnes, po tom, ako zistili, že zvuková stopa je v rukách novinárov, oznámili, že podávajú trestné oznámenie. Nahrávku podľa neho médiá nesmú zverejniť, nakoľko ide o nezákonne získaný materiál.

Glob.sk sa aj napriek tomu rozhodol, že záznam, ktorý dostali do rúk novinári, poskytne verejnosti. Zdôrazňujeme, že autenticita tohto záznamu nie je potvrdená, rovnako ani to, či ide o materiál, ktorý má v rukách polícia. Jeho obsah dávame k dispozícií tak, ako do redakcií počas dnešnej noci prišiel. Zverejnili ju Anonymous Slovakia.

Vypočujte si ZVUKOVÝ ZÁZNAM GORILY

 

Okolo 10:45 pôvodný link, ktorý anonym rozposlal, prestal byť funkčný

Martina Lebiš Ruttkayová, šéfredaktorka