Regióny

Prípad kostí nájdených v Šelpiciach nepatril polícii, ale archeológom

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP

ŠELPICE – Zriedkavý nález dvoch hrobov sa podaril pri budovaní montážnej jamy garáže v obci Šelpice pri Trnave. Keď jej majitelia našli v jame kostrové pozostatky, privolali políciu. Ukázalo sa však, že prípad nepatrí jej, ale archeológom. Dvoch ľudí tam pochovali pred vyše 6000 rokmi. Informoval o tom archeológ Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) Trnava Matúš Sládok.

 

“Miesto sme preskúmali spolu s archeológom Západoslovenského múzea Andrejom Sabovom. V prvom hrobe bol pochovaný jedinec v skrčenej polohe s hlavou na západ a nohami na východ. Našli sme aj kamenný predmet, pravdepodobne surovinu na výrobu štiepaných nástrojov a niekoľko črepov,” uviedol Sládok. V druhom bolo uložené dieťa veľmi nízkeho veku a dve ulity slimáka, no z kostričky sa nezachovalo takmer nič.

Pozoruhodným podľa Sládoka na náleze bol nielen mimoriadne zachovalý stav nájdených kostí prvého hrobu, ktoré až budili dojem, že sú staré iba niekoľko sto rokov, ale i skutočnosť, že pochovaní boli zaradení do ludanickej skupiny (4400 – 4000 p. n. l.) lengyelskej kultúry neskorej doby kamennej-eneolitu, čo sa na území kraja stáva iba výnimočne. “Časť tohto pohrebiska sa zistila už v roku 1992, kedy na vedľajšom pozemku narazili pri kopaní pivnice pod prístavbu tiež na dva hroby,” dodal Sládok. Hroby ludanickej skupiny sa v Trnavskom kraji našli zatiaľ iba na troch miestach.

“Nálezy ľudských kostrových ostatkov nálezcovia často oznamujú polícii, lebo sa domnievajú, že by mohlo ísť o obeť trestného činu či nezvestnú osobu. Takéto nálezy sú však často archeologickej povahy,” konštatoval Sládok. Ak sa aj neskôr o nich archeológovia dozvedeli, miesta nálezov sa už nedali preskúmať, lebo boli zničené alebo neprístupné. Na základe iniciatívy pracovníkov KPÚ Trnava a Nitra a odboru archeológie Pamiatkového úradu SR v spolupráci s políciou v poslednom období niekoľkonásobne stúpol počet ohlásených nálezov pamiatkarom, čoho je dôkazom aj nález zo Šelpíc. “Dozvedáme sa tak aj o úplne nových náleziskách, lebo často si občania pri stavebnej či inej činnosti všimnú práve ľudské kosti ako jediné z archeologických nálezov,” uzavrel Sládok.