Regióny Levice

Prípad pacientky ležiacej na chodbe levickej nemocnice rieši ÚDZS aj Patakyová

Zdroj: archív

LEVICE – O prípad pacientky, ktorú vo vážnom stave po operácii žalúdka nechali zdravotníci v levickej nemocnici ležať na chodbe, sa zaujíma Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) i verejná ochrankyňa práv. „Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na základe medializovaných informácií rozhodol o výkone dohľadu z vlastnej iniciatívy v Nemocnici Levice, s.r.o.,“ uviedol úrad vo svojom stanovisku.

 

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová sa listom obrátila na riaditeľa nemocnice a vyzvala ho, aby v budúcnosti zabezpečil predchádzanie podobným situáciám. “Postup nemocnice, ktorý bol v mediálnych výstupoch opísaný, nepovažujem za vhodný či rešpektujúci dôstojnosť pacientov nemocnice. Zároveň si myslím, že dokonca môže predstavovať pre pacientov možné zdravotné riziká. Veľmi ma mrzí, že sa s takýmito prípadmi ponižujúceho zaobchádzania s ľuďmi v zdravotníckych zariadeniach stretávame aj dnes,” napísala Patakyová v liste adresovanom riaditeľovi nemocnice.

Dôvodom bola plný kapacitný stav na oddelení

Ombudsmanka zároveň uviedla, že podľa medializovaných informácií nemocnica síce situáciu v tomto prípade napravila, ale urobila tak až po zverejnení fotografie dokumentujúcej situáciu na sociálnych sieťach. „Z dostupných informácií vyplýva aj to, že na miesto dotknutej pacientky na chodbe bol presunutý iný pacient, čo považujem za neprípustné. Nejde totiž o problém len v tomto jednom konkrétnom prípade, umiestňovanie pacientov na chodbu nie je v rámci zvyčajnej prevádzky vôbec akceptovateľné,“ uviedla. Vzhľadom na závažnosť problému vyzvala ombudsmanka riaditeľa nemocnice, aby našiel spôsob, ako podobným situáciám predchádzať a zabezpečil tak dôstojný a bezpečný pobyt ľudí v nemocnici.

Onkologická pacientka ležala podľa vyjadrenia jej príbuzných dva dni na chodbe chirurgie oproti vchodovým dverám, priamo na očiach návštevníkov. Na sťažnosti dostali príbuzní od lekára odpoveď, že pacientku nemajú kam preložiť, pretože oddelenie je plné. “Vzniknutá situácia bola zapríčinená plným kapacitným stavom na chirurgickom oddelení. Vzhľadom na nevyhnutnosť bezprostrednej blízkosti a neustáleho dohľadu zdravotníckeho personálu nad stavom pacientky vytvoril personál observačný priestor priamo pred pracovňou sestier daného oddelenia. Ide o uzatvorenú časť chirurgického oddelenia, kde majú prístup iba personál nemocnice a najbližší príbuzní pacienta. Vzniknutá situácia nás mrzí,” uviedla v stanovisku nemocnice k prípadu Lucia Kočková zo spoločnosti Agel SK, ktorá nemocnicu prevádzkuje.