Regióny Bratislava

Pripomenuli si 35. výročie Sviečkovej manifestácie

Bratislava, sviečky
35. výročie Sviečkovej manifestácie si dnes pripomenuli mnohí. ZDROJ: TASR/Jakub Kotian

BRATISLAVA – Pri príležitosti 35. výročia Sviečkovej manifestácie sa uskutočnilo v sobotu popoludní v Bratislave spomienkové podujatie. Spojené bolo s kladením vencov na Námestí Eugena Suchoňa.

 

Dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger počas príhovoru poznamenal, že Sviečková manifestácia bola nielen o slobode vierovyznania, ale aj o slobode ako takej. “Práve Sviečková manifestácia bola jasnou ukážkou toho, ako kresťania slobode rozumejú, ako ju presadzujú, nezabúdajú na zodpovednosť a vedia, že cesta k slobode vedie skrz trpezlivosť a skrz toho, že sa nikdy nevzdajú,” poznamenal premiér.

Počas soboty si výročie pripomenuli viacerí. Pred 35 rokmi sa v Bratislave podľa slov dočasne povereného ministra obrany SR Jaroslava Naďa  odohrala jedna z najväčších demonštrácií proti totalite, zorganizovali ju ľudia, ktorí mali už dosť útlaku zo strany režimu. “Na pokojné zhromaždenie so sviečkami a modlitbou zareagovali bezpečnostné zložky mimoriadne agresívne. V chladnom počasí veriacich kropili studenou vodou, narážali do nich autami a v okolitých uliciach účastníkov bili. Bez ohľadu na vek a pohlavie,” uviedol Naď. Ako poznamenal, to bolo totiž to, čo režim najviac rozčuľovalo.

Na podujatí sa v hlavnom meste zúčastnil aj predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) či viacerí ministri.