Spoločnosť Zahraničné Top

Pripomínajú si ťažko vybojovaný mier. Od začiatku Kórejskej vojny ubehlo 70 rokov

Zdroj: TASR / AP

SOUL – Južná Kórea a USA sú odhodlané naďalej brániť “ťažko vybojovaný mier” na rozdelenom kórejskom polostrove. Ministri obrany oboch krajín to vo štvrtok povedali v spoločnom vyhlásení, ktorým si pripomenuli 70. výročie začiatku Kórejskej vojny. Informovala o tom agentúra AFP.

 

“Tento deň v roku 1950 sa nevyhnutne zrodila americko-kórejská aliancia a bola spečatená krvou,” uviedli ministri USA Mark Esper a jeho juhokórejský kolega Čong Kjong-do. Po troch rokoch bojov (prebiehajúcich v rokoch 1950-53) komunistická Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) podporovaná Sovietskym zväzom a Južná Kórea s americkými spojencami uzatvorili prímerie, k podpísaniu mierovej zmluvy však medzi nimi nikdy nedošlo. Na ich spoločných hraniciach bola vyčlenená len tzv. demilitarizovaná zóna.

Podľa juhokórejského ministerstva obrany zahynulo v ozbrojenom konflikte 520-tisíc vojakov z KĽDR, 137-tisíc z Kórey a 37-tisíc amerických spojencov. Dlhodobo napäté medzikórejské vzťahy sa ešte zintenzívnili v posledných týždňoch po tom, ako KĽDR vyhodila do vzduchu na svojej strane štátnych hraníc v pohraničnom meste Kesong budovu spoločného styčného úradu, ktorý symbolizoval snahy o zmierenie. Južná Kórea taktiež začiatkom tohto týždňa vyzvala KĽDR, aby sa vzdala svojho zámeru na distribúciu propagandistických letákov na jej území.

Na hraniciach bola vyčlenená len tzv. demilitarizovaná zóna. Zdroj: TASR / AP

Podľa juhokórejského denníka JoongAng Daily tieto udalosti ukázali, že medzikórejské vzťahy sa môžu kedykoľvek rozpadnúť ako “domček z kariet”. Vláda Južnej Kórey podľa novín vytrvalo “zatvára oči” pred provokáciami Pchjongjangu, čím poľavuje v ostražitosti pri zachovaní bezpečnosti. “Mier sa nedá udržiavať bez toho, aby sa na ňom aktívne podieľalo,” píše sa v úvodníku tohto denníka.

Vo vzťahu vojenských spojencov USA a Kórey taktiež panuje zvýšené napätie, od vtedy, ako americký prezident Donald Trump vlani požiadal Soul, aby zvýšil finančné príspevky na 28 500 amerických vojakov, ktorí v Kórei pôsobia a majú za úlohu chrániť štát pred hrozbou z strany jeho severného suseda.