Domáce Kultúra Spoločnosť Top

Pripravované opatrenia kvôli pandémii sú pre umelcov diskriminačné. Kritizujú aj finančnú pomoc od ministerky kultúry

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Situácia v kultúre nie je priaznivá. Umelci, technici a ľudia v kreatívnom priemysle boli kvôli pandémii odrezaní od práce. Stav sa ani po niekoľkých mesiacoch nezlepšuje. Práve naopak, nové opatrenia opäť udreli tam, kam nemali. Dotknú sa práve kultúry. Dokonca ani finančná injekcia od ministerky kultúry Natálie Milanovej (OĽaNO) nie je dostačujúca.

 

Asociácie a združenia nezriaďovanej kultúry na Slovensku nie sú s aktuálnou situáciou spokojné. V spoločnom vyhlásení upozornili na viaceré problémy v oblasti kultúry.

Signatári zdôrazňujú, že od vypuknutia pandémie je rôznymi obmedzeniami najviac zasiahnutá práve oblasť kultúry. ,,Negatívna kampaň a varovania kompetentných zástupcov štátnych úradov, ale aj obmedzenia v počte účastníkov spôsobili prepad našej činnosti o viac ako dve tretiny, napriek tomu, že sme sa snažili a snažíme dodržiavať všetky nariadené opatrenia,’’ píšu vo vyhlásení.

 

Signatári žiadajú od štátu pomoc. Zdroj: pixabay.com

Neriešenie situácie

Kritizujú aj nové pripravované opatrenia a prístup kompetentných považujú za diskriminačný. ,,Požadujeme jednoznačný postoj vlády SR ku neštátnej kultúre a naplnenie sľubov, ktoré nám boli dané na rokovaniach.” Podľa nich je doterajšie neriešenie situácie zo strany štátu pre neštátnu kultúru likvidačné. ,,Treba si uvedomiť, že kultúra nie sú len známe tváre z obrazoviek, ale je to množstvo profesií, ktoré zabezpečujú chod a realizáciu kultúrnych podujatí.’’  Zdôraznili, že strata týchto profesií môže viesť až k devastácii už aj tak poddimenzovanej kultúry na Slovensku.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) a hlavný hygienik Ján Mikas totiž vo štvrtok 13. 8. avizovali sprísnenie opatrení, ktoré sa týka aj hromadných podujatí. Od 1. septembra do 1. októbra plánujú zákaz organizácie hromadných podujatí nad 1 000 účastníkov v exteriéri a nad 500 pri podujatí vo vnútri.

 

Krajčí s Mikasom avizovali sprísnenie opatrení. Zdroj: TASR / Dano Veselský

Nepatrná pomoc

Riešením situácie nie je podľa signatárov ani avizovaná 11-miliónová finančná injekcia pre nezávislú kultúru. ,,Vytvára len možnosť pre malý zlomok umelcov uchádzať sa o peniaze na projekty. Ministerstvo kultúry nás ako nezriaďovanú neštátnu kultúrnu obec nechalo už päť mesiacov napospas situácii, napriek viacerým stretnutiam a urgenciám,’’ uvádzajú asociácie.

O spomínanej finančnej pomoci informovala v sobotu 15. 8. ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO). „Sú to mimoriadne – extra peniaze mimo rozpočtu rezortu kultúry. Ide o mimoriadnu pomoc pre nezávislú kultúru, špeciálne pre tých, ktorí prepadli cez sito doterajšej pomoci štátu,” povedala vtedy Milanová. Ide napríklad o tých, ktorí pre súbeh s malým úväzkom v zamestnaní nedosiahli na opatrenia rezortu práce.

Najväčší balík pomoci – 9,5 milióna eur bude mať na starosti Fond na podporu umenia. Audiovizuálny fond prerozdelí 700-tisíc eur, ktoré sú určené na sanáciu kín a podporu filmovej distribúcie. Zvyšných pol milióna eur rozdelí Fond na podporu kultúry národnostných menšín. Väčšinu financií fondy poskytnú formou štipendií.

 

Milanová predstavila formu pomoci pre nezávislú kultúru. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Zásadné škody

Na záver signatári v spoločnom vyhlásení dodali, že kultúra ,,bez reálnej systémovej pomoci utrpí zásadné škody, ktoré budú v konečnom dôsledku pre spoločnosť drahšie ako rýchla systémová pomoc v súčasnosti”. 

Pod vyhlásenie sa podpísali Hudobná Únia Slovenska, Asociácia Hudobných Klubov Slovenska, Združenie promotérov a festivalov Slovenska, Asociácia Kultúrnych Inštitúcií Slovenska, BTL Komunikačná asociácia a Klub nezávislých divadiel ADT.

 

Pod vyhlásenie sa podpísalo niekoľko asociácií. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Prekvapivé tvrdenia

Ministerstvo kultúry vo svojej reakcii uviedol, že chápe znepokojenie a obavy predstaviteľov nezriaďovanej kultúry z avizovaných opatrení pandemickej komisie. Vyhláseniu asociácií k finančnej pomoci ich však prekvapilo. ,,Prekvapujú nás tvrdenia asociácií a združení nezriaďovanej kultúry o tom, že nami avizovaná pomoc nerieši situáciu v nezriaďovanej kultúre a že údajne vytvára len možnosť pre malý zlomok umelcov, keďže zatiaľ ešte nie sú známe výzvy verejnoprávnych fondov, a teda ani všetky podmienky získania príspevku z fondov,’’ uviedol pre Glob.sk hovorca rezortu kultúry Matúš Bystriansky. Ako dodal, výzvy verejnoprávnych kultúrnych fondov by mali byť známe v polovici septembra a vtedy bude jasné, kto a za akých podmienok sa bude môcť uchádzať o finančnú podporu.

Ministerstvo tiež podľa Bystrianskeho nerozumie vyjadreniu asociácií o doterajšom neriešení situácie zo strany štátu, konkrétne ministerstva kultúry. ,,Od nástupu nového vedenia ministerstvo kultúry vyrokovalo s ministerstvom práce okamžitú pomoc umelcom v podobe odkladu platenia poistného, alebo v podobe finančných kompenzácií pre SZČO a umelcov na voľnej nohe, ktorým výrazne poklesli príjmy počas obdobia pandémie. Netreba tiež zabúdať na legislatívne opatrenia zamerané na pomoc umelcom v podobe zdobrovoľnenia príspevkov do umeleckých fondov či zjednodušenia situácie organizátorom kultúrnych podujatí,’’ doplnil Bystriansky.

 

Ministerstvo kultúry niektoré vyjadrenia asociácií prekvapili. Zdroj: pixabay.com

Mohlo by vás zaujímať: