Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Vajíčkové ŠIALENSTVO pokračuje! Na TOTO sa pripravte

Ilustračné foto. Zdroj: zdravopedia.sk

BRATISLAVA – Zákaz klietkového chovu nosníc na Slovensku. Už v marci bude o ňom rokovať parlament. Slovenskí hydinári bijú na poplach. Spôsobí nedostatok vajec, ich dovoz zo zahraničia a, samozrejme, zdražovanie.

V návrhu nezaradeného poslanca Tomáša Šudíka, ktorý predložil do Národnej rady SR sa píše o prechodnom období pre existujúce klietkové chovy nosníc na obdobie päť rokov. Ak ho poslanci schvália klietkový chov by mal u nás definitívne skončiť v roku 2029. Dovtedy sa chovatelia musia prispôsobiť novým podmienkam, niektorí s chovom definitívne skončia, alebo to pre nich bude znamenať obrovské náklady. „ V prípade zákazu klietkového chovu nosníc sa obávame rizika s nedostatkom vajec v celej EÚ,“ uviedla v stanovisku  Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora.

Únia hydinárov Slovenska koncom minulého roka upozorňovala na rekordné nárasty cien krmných zmesí a energií, ktoré sa prejavia v cenách vajec aj na predajných pultoch. Hydinári avizovali zdražovanie cien na kus o 20 centov, ak štát neprijme opatrenia a nezastropuje ceny energií. Zákaz klietkového chovu bude ďalším faktorom, ktorý bude mať výrazný vplyv na zdražovanie vajec.

Faktom však je, že Únia hydinárov Slovenska sa zaviazala v memorande spolu s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, že do roku 2030 prestavajú všetky svoje klietkové chovy na podstielkové, voliérové alebo voľnovýbehové chovy. “Podiel nosníc v klietkovom chove na Slovensku v priebehu posledných troch rokov klesol o takmer 8 percent a v súčasnosti ešte stále tvorí 75,3 percenta nosníc,” píše sa v dôvodovej správe Šudíkovho návrhu. Zákaz klietkového chovu má pritom podporu v celej Európskej únii. V júni 2021 sa Európska komisia zaviazala k revízii aktuálneho právneho rámca a k zrušeniu klietkového chovu nosníc do roku 2027. Pokiaľ sa slovenskí chovatelia nosníc nepretransformujú, svoje výrobky nebudú môcť na území EÚ predávať vôbec. Slovensko bude zároveň odkázané na dovoz kvalitnejších vajec z voľných chovov zo zahraničia. Tým pádom sa však ich cena zásadne zdvihne.

Obchodné reťazce na Slovensku už podpísali memorandum, ktoré zaručuje, že od roku 2025 už vajcia pochádzajúce z klietkového chovu na ich pultoch nenájdete. Koncom roka 2021 zverejnili maloobchodné reťazce na Slovensku po prvýkrát údaje o napĺňaní svojich záväzkov ukončiť používanie vajec z klietkového chovu.