Regióny Bratislava

Pripravte sa na veľké ZMENY v nákupných centrách: Čím ohromia ľudí v BUDÚCNOSTI?

nákupné centrum
Ilustračné foto. ZDROJ: Pexels

BRATISLAVA – Naše nákupné správanie sa v poslednom období mení, na čo má vplyv hlavne inflácia a zdražovanie. Aj napriek tomu, že väčšina Slovenska je na tom horšie, Bratislavský kraj pociťuje najmenšie zmeny. Ľudia dokonca chcú nakupovať viac ako v minulom roku.

 

Na nákupné správanie majú v posledných rokoch vplyv pandémia, vojna na Ukrajine či spomínaná inflácia. Aj napriek tomu je apetít Bratislavčanov po nákupoch momentálne najvyšší za posledný rok (teda od marca 2022). Väčšina bratislavských domácností (až 86 %) v marci 2023 plánovala zvýšiť svoje výdavky alebo ich ponechať na úrovni ako vlani.

Naopak, minúť menej ako pred rokom plánovalo iba 14 % opýtaných. Vyplynulo to z výsledkov marcového prieskumu „Spotrebiteľská nálada: medziročné porovnanie spoločností DATAMAR a MNFORCE, ktorý sa realizoval počas 2. týždňa v marci 2023. Informuje o tom analytička WOOD & Company Eva Sadovská.    

nákupné centrum
ZDROJ: Pixabay (ilustračné)

TOTO sú MEGASTAVBY Slovenska: VEĽKÝ PREHĽAD! Vrazia sa do nich miliardy


Bratislavčania sa v najmenšej miere plánujú obmedzovať pri nákupoch potravín (iba 13 % z nich). Znížiť výdavky na predmety dlhodobej spotreby má v pláne 24 % spomedzi obyvateľov Bratislavského kraja. Väčšia časť domácností z Bratislavy tak míňa pri nákupoch potravín a tovarov dlhodobej spotreby rovnako alebo dokonca o niečo viac ako vlani,” uvádza Eva Sadovská vo svojej analýze. 

V Bratislavskom kraji sa míňa najviac

Bratislavský kraj je dlhodobo ekonomicky najsilnejším. Najvyššiu kúpnu silu jeho obyvateľov potvrdzujú viaceré ukazovatele ako napríklad HDP na obyvateľa, nezamestnanosť, platy či úspory v bankách. Priemerný plat Bratislavčanov vlani dosiahol výšku 1 559 eur, zatiaľ čo v celej SR to bolo len 1 304 eur. HDP na obyvateľa v Bratislave bol v roku 2021 na úrovni 38,8-tisíc eur a napríklad v Prešovskom kraji to bolo len 11,1-tisíc eur. V Bratislavskom kraji je evidovaná aj nižšia miera nezamestnanosti. Konkrétne ide o 2,90 % v porovnaní s úrovňou 5,61 % v celej krajine.