Koronavírus Domáce Ekonomika GPlus Top

Prišli ste počas pandémie o prácu? Tieto odvetvia hľadajú nových zamestnancov

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Mimoriadna situácia sa podpísala nielen na otváracích hodinách obchodov, či diskomforte vytvorenom nosením rúšok, ale aj na pracovných príležitostiach na slovenskom trhu. Niektorí zamestnávatelia boli nekompromisní. S minimalizovaním výroby okresali aj počet zamestnancov. Iní sa zas pandémie nezľakli a svoje pracoviská pozmenili tak, aby nemuselo dôjsť k prepúšťaniu. Sitácia sa však pomaly dostáva do normálu a nedostatok pracovných pozícií sa opäť zmenšuje.

 

Počet pracovných ponúk sa s príchodom koronavírusu radikálne okresal. Najväčší portál s pracovnými inzerátmi na Slovensku Profesia.sk zaznamenal výrazný pokles ponúk práce. Počet nových inzerátov klesal počas mimoriadnej situácie až päť týždňov. Nárast prišiel až koncom apríla, kedy nové pracovné inzeráty prekročili hranicu 2-tisíc. Ak však porovnáme situáciu na trhu práce spred roka, pokles počtu ponúk predstavuje viac ako 60 percent.

Vývoj počtu nových pracovných ponúk po vypuknutí pandémie. Zdroj: profesia.sk

Najperspektívnejšie odvetvia

Katastrofálne čísla hlásia zamestnávatelia z oblasti cestovného ruchu, gastra a hotelierstva. Koronavírus ich odstavil na druhú koľaj, a preto sa v týchto odvetviach viac prepúšťalo, ako zamestnávalo. Medziročný rozdiel predstavuje až 88 percent. Na druhej strane, povolania ako farmaceut, servisný inžinier, učiteľ, finančný agent, obchodný team leader a finančný kontrolór zaznamenali medziročný nárast.

V súčasnosti najviac nových pracovných ponúk môžete nájsť v oblasti IT. Slovenskí zamestnávatelia však hľadajú nových zamestnancov aj v obchode, administratíve, výrobe, financiách a účtovníctve.

Jedinými ponukami, ktoré zaznamenali nárast sú farmaceut, servisný inžinier, učiteľ, finančný agent, obchodný team leader a finančný kontrolór. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Oplatí sa za prácou cestovať?

Ako to už býva zvykom, hlavné mesto sa opäť začína prebúdzať k životu a ponúka najviac pracovných príležitostí. Bratislavský kraj aktuálne ponúka viac ako 3200 miest. Vo zvyšných regiónoch Slovenska počet nových pracovných inzerátov nebol vyšší ako 700. 

Bratislavským zamestnávateľom chýbajú zamestnanci v oblasti informačných technológií, finančníctve a administratíve. Trnavský kraj má voľné miesta v obchode, výrobe, doprave a logistike. Pokiaľ žijete v okolí Nitry, pracovný portál eviduje nové pracovné pozície v obchode, doprave a logistike či vo výrobe. Trenčiansky kraj zasa ponúka zamestnanie predovšetkým v obchode, finančníctve a účtovníctve alebo v strojárstve. Žilinčania majú možnosť sa zamestnať v oblasti obchodu, informačných technológií, financií a účtovníctva. V Banskobystrickom kraji hľadajú posily odvetvia ako obchod, výroba a strojárstvo. Prešovčanom sa ponúka taktiež niekoľko pracovných príležitostí, a to predovšetkým v obchode, bankovníctve, finančníctve a účtovníctve. A pokiaľ žijete v Košickom kraji a nemáte zamestnanie, nových zamestnancov hľadajú sektory ako informačné technológie, obchod či financie a účtovníctvo.

Rozdelenie pracovných ponúk podľa regiónov. Zdroj: profesia.sk

Menia sa aj pracovné benefity

Možnosť pracovať z domu neposkytuje za bežných podmienok veľa zamestnávateľov. Pandémia sa však dotkla aj tohto pracovného benefitu. Už v polovici apríla zaznamenal portál s pracovnými ponukami výrazný percentuálny nárast inzerátov, ktoré nesú zmienku o home office. Len od 1. do 19. apríla sa stala práca z domu súčasťou 719 pracovných inzerátov. Aktuálne obsahuje takýto benefit 16 percent ponúk. V porovnaní s obdobím pred príchodom koronavírusu – v januári – sa na pracovnom portáli nachádzalo len 9 percent ponúk s home officom.

Najčastejšími zamestnaniami, ktoré ponúkajú prácu z domu sú programátor, administratívny pracovnik, IT konzultant, softvérový inžinier, správca infrmačného systému, finančný analytik, IT analytik, účtovník, systémový administrátor. 

Podiel zamestnancov, ktorí majú k dispozícii home office ako benefit. Zdroj: platy.sk

Mohlo by vás zaujímať: