Domáce Spoločnosť

Príslušníci ZVJS podľa riaditeľa nepochybili v prípade Lučanského. Milan Ivan sa ale vzdáva funkcie

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Milan Ivan odstupuje zo svojej funkcie v súvislosti s prípadom bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Informoval o tom na stredajšej tlačovej konferencii.

 

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) si demisiu riaditeľa vysoko váži. Ako podotkla, je to dôležitý krok k obnoveniu dôvery v ZVJS.

Norbert Kundrák, riaditeľ väznice v Prešove, kde bol Lučanský umiestnený, zatiaľ ostáva vo funckii. Na jeho odvolanie by malo byť preukázané porušenie zákona. “Zákon stanovuje jasné podmienky, ktoré súvisia s odvolávaním riaditeľov ústavov. Je tu možnosť, ktorú môže urobiť sám,” podotkla ministerka.

Príslušníci ZVJS podľa Ivana nepochybili v prípade pokusu o samovraždu Lučanského vo väzbe. Deklaroval, že si vykonávali svoje povinnosti a po nájdení mu poskytli prvú pomoc.

“Predbežné závery aj kamerové záznamy jednoznačne potvrdzujú naše tvrdenia, že tam nebolo cudzie zavinenie a príslušníci ústavu Prešov nezlyhali, nezanedbali žiadnu podstatnú povinnosť,” uviedol Ivan. Pripomenul, že 24-hodinové kamerové snímanie na celách u obvinených nie je v zmysle zákona možné.

Priblížil, že príslušníci ZVJS našli Lučanského počas kontroly výdaja stravy – večere. Bývalý policajný prezident bol vo väzbe kontrolovaný podľa predbežného dohľadu. Psychologické ani psychiatrické vyšetrenia podľa Ivana nepotvrdili u Lučanského samovražedné sklony.

Ivan uviedol, že stav Lučanského je ďalej kritický, od utorka sa stav nezmenil a leží na intenzívnom oddlelení. Na margo toho, že Lučanský je momentálne v stave mozgovej smrti, Ivan povedal, že “takáto informácia tu bola, zatiaľ nevie nič nové”.

ZVJS je tiež otvorený ďalšej previerke z pohľadu dodržania zákonných podmienok alebo vykonávacích predpisov. Udalosť preverí Úrad inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR.

Lučanský, ktorý je v súčasnosti vo väzbe, sa pokúsil v utorok (29. 12.) o samovraždu. Jeho stav je kritický.

Komisia na prešetrenie

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) zriadi širokú komisiu na prešetrenie prípadu pokusu o samovraždu bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Potvrdila, že zvažovala aj vyvodenie politickej zodpovednosti. “Avšak napriek všetkým opatreniam nie vždy samovraždám dokážeme zabrániť,” uviedla Kolíková. Celá udalosť ju mrzí a priznala, že ide o politickú kauzu.

Priblížila, že súčasťou komisie by mali byť predstavitelia opozície, prezidentka, verejná ochrankyňa práv, Slovenská advokátska komora či zástupcovia európskych organizácií.

Komisia má preskúmať, či v prípade pokusu o samovraždu Lučanského nedošlo k pochybeniu zo strany Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS). “Som presvedčená, že komisia dôjde k záverom, že ZVJS nezlyhal,” zdôraznila ministerka.

Zbor má ministerkinu plnú dôveru a nemá žiadne pochybnosti o tom, že by ZVJS zlyhal. “Musíme teraz urobiť všetko pre to, aby sme vrátili dôveru voči zboru,” dodala Kolíková. Rozhodnutie generálneho riaditeľa ZVJS Milana Ivana vzdať sa funkcie si vysoko váži.

 

Kolíková zriadi komisiu na prešetrenie prípadu Lučanského. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

SaS oceňuje odstúpenie

Koaličná strana SaS je šokovaná tým, čo sa udialo bývalému policajnému prezidentovi Milanovi Lučanskému. Ocenila, že generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Milan Ivan vyvodil osobnú zodpovednosť. Za správny krok považuje aj zriadenie komisie na prešetrenie celej udalosti. TASR o tom informoval hovorca strany Ondrej Šprlák. “Je pochopiteľné, že jeho pokus o samovraždu vyvoláva viacero otázok. Ako extrémne dôležitý svedok mal určite čo povedať aj o vládnutí Smeru-SD,” skonštatovala SaS.

Strana verí, že zriadenie komisie, ktoré navrhla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), je správnym krokom, ktorý môže prinavrátiť dôveru v právny štát.

Kolíková by mala rezignovať

Odstúpenie generálneho riaditeľa ZVJS Milana Ivana v súvislosti s prípadom bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského považuje mimoparlamentná strana Hlas – sociálna demokracia za nedostačujúce. Vníma ho ako snahu prekryť politickú zodpovednosť ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí) za celú sériu okolností, ktoré viedli k tragickej udalosti. “Hlas – sociálna demokracia očakáva, že ministerka rezignuje na svoju funkciu,” uviedla hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

Ak Kolíková zotrvá na svojom poste, podľa strany sa iba potvrdí morálny rozvrat a deštrukcia dôvery v právny štát v réžii vládnej koalície. “Hlas – sociálna demokracia je pripravený podporiť zriadenie parlamentnej vyšetrovacej komisie, ktorá za účasti opozície dôkladne vyšetrí okolnosti tragického prípadu generála Lučanského,” dodala Medveď Macíková.

Mimoparlamentná SNS vyzýva ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (Za ľudí), aby po pokuse o samovraždu policajného exprezidenta Milana Lučanského vo väzbe okamžite podala demisiu. TASR o tom informovala hovorkyňa strany Zuzana Škopcová. „Ak sa opakovane stane bývalému prezidentovi Policajného zboru, že za nejasných okolností dôjde k ohrozeniu jeho života, musí odísť šéfka rezortu, či sa jej to páči alebo nie. Súčasne žiadame dôsledné vyšetrenie skutku a vyjadrujeme podporu rodine Milana Lučanského,“ uviedla SNS.

Predsedníčka mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko Irena Bihariová hovorí, že situácia si vyžaduje poctivé objasnenie a vyvodenie zodpovednosti. Ocenila zriadenie vyšetrovacej komisie s cieľom zapojiť dozorujúci medzinárodný článok, prezidentku či verejnú ochrankyňu práv.

Odstúpenie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) zhodnotila Bihariová ako čestné a chvályhodné gesto. „Zvyčajne tento krok prislúcha politikom a političkám v príslušnom rezorte, pretože viac ako o zodpovednosť organizačne nadriadených článkov ide o zodpovednosť politickú. Verím však, že pani ministerka to spravodlivosti oplatí inak,“ dodala.

Líder mimoparlamentnej Dobrej voľby Tomáš Drucker je presvedčený, že k celému incidentu vôbec nemalo prísť. „Ja sa pýtam, ako je toto vo vyšetrovacej kolúznej väzbe vôbec možné,“ uviedol na sociálnej sieti. Poukazuje na to, že Lučanského pokus o samovraždu vyvolá mnohé otázky a pochybnosti.

Podľa predsedu mimoparlamentného hnutia KDH Milana Majerského je pokus o samovraždu bývalého policajného prezidenta „vážnym mementom pre akýkoľvek ďalší boj za spravodlivosť na Slovensku“. „KDH žiada z tejto situácie bezodkladne vyvodiť zodpovednosť a rozptýliť akékoľvek pochybnosti o tom, či je štát schopný ustrážiť všetky demokratické procesy vrátane prezumpcie neviny a ochrániť každého jedného občana. V hre je základná dôvera občana v štát a jeho právny charakter,“ uviedol na sociálnej sieti.

 

Viaceré strany žiadajú odstúpenie Kolíkovej. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Začalo sa trestné stíhanie

V prípade pokusu o samovraždu bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského sa začalo trestné stíhanie. Informoval o tom na stredajšej tlačovej konferencii generálny prokurátor Maroš Žilinka. Zároveň dementoval medializované správy, že Lučanský utrpel po pokuse o samovraždu mozgovú smrť. Podľa jeho slov je v kóme. Predmetom trestného stíhania bude posúdenie či neprišlo k porušeniu predpisov alebo pravidiel zo strany príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže počas služby. Druhým okruhom bude posudzovanie okolností vzniku, charakteru ujmy na zdraví obvineného a prípadnej účasti iných osôb na spôsobení zranenia Lučanského, priblížil Žilinka. “Ak sa zistí porušenie právnych predpisov alebo iných povinností zo strany kohokoľvek, bez ohľadu na jeho postavenie, bude vyvodená zodpovednosť,” deklaroval Žilinka.

Vzhľadom na možné podozrivé osoby bude vyšetrovanie robiť vyšetrovateľ úradu inšpekčnej služby, dozor prokurátora bude vykonávať prokurátor Krajskej prokuratúry v Prešove. Dohľadovú činnosť Žilinka uložil prokurátorovi trestného odboru Generálnej prokuratúry. “Chcem garantovať, že na vyšetrovanie danej veci boli vyčlenení kvalitní vyšetrovatelia z úradu inšpekčnej služby a kvalitný prokurátor,” povedal krajský prokurátor Pavol Matija.

Na obhliadke miesta činu bol prítomný námestník Krajskej prokuratúry v Prešove. Dôvodom podľa Žilinku je, aby neboli prvotné úkony spochybnené. “Vyjadrujem plnú dôveru krajskému prokurátorovi a vytvorím všetky podmienky preto, aby sa trestná vec náležite objasnila,” uviedol generálny prokurátor. Dodal, že sa stretol aj s manželkou Lučanského, ktorú ubezpečil, že orgány činné v trestnom konaní a prokuratúra vyvinú maximálne úsilie, aby sa vec “náležite a riadne objasnila”.

 

V prípade Lučanského sa začalo trestné stíhanie, uviedol Žilinka. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Nátlak na ukončenie vyšetrovania

Čin Milana Lučanského nesmie slúžiť politickému nátlaku na ukončenie vyšetrovania káuz, ktoré súvisia s ohýbaním spravodlivosti z minulosti. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová. Zároveň zopakovala, že pokus o samovraždu bývalého policajného prezidenta je ľudskou tragédiou a všetky okolnosti tohto skutku treba rýchlo a do dôsledkov vyšetriť. “Žiadny politik neurčuje vinu a nevinu obvinených a nie je ani tým, ktorý by mal hodnotiť dôkaznú situáciu a vyvolávať vášne,” dodala v stanovisku, ktoré TASR poskytol jej hovorca Martin Strižinec.

“O vine a nevine obvinených rozhodne na základe dôkazov súd v spravodlivom procese a s plným rešpektom k právam obvinených osôb,” zdôraznila hlava štátu.

Prezidentka doplnila, že je dobré, keď vyšetrovatelia a prokurátori v súčasnosti cítia slobodu konať a vyšetrujú aj kauzy, ktoré boli roky zakrývané a prehliadané, “pretože to je nevyhnutný krok k obnoveniu dôvery v spravodlivosť”.

 

Čin Lučanského nesmie slúžiť nátlaku na ukončenie vyšetrovania káuz, vyhlásila prezidentka. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Prípad je prekročením všetkých hraníc právneho štátu

Porušení zákonnosti v prípade obvinenia a zadržania bývalého policajného riaditeľa Milana Lučanského je toľko, že boli prekročené všetky hranice demokratického právneho štátu. Na stredajšej tlačovej konferencii to uviedol člen predsedníctva Smeru-SD a niekdajší minister vnútra Robert Kaliňák. Uviedol, že považuje za veľmi pravdepodobné, že poslanci Smeru-SD budú iniciovať mimoriadnu schôdzu k odvolávaniu ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí). „Jej zodpovednosť je absolútne priama za to, čo sa stalo i za celý priebeh konania,“ dodal.

Orgánom činným v trestnom konaní (OČTK) vyčítal spôsob vedenia prípadu i samotnú argumentáciu obvinenia založenú na výpovedi kajúcnikov, ktorí si podľa Kaliňáka snažia „zachrániť zadok“. Minister poukázal na to, že Lučanský od začiatku spolupracoval s políciou. „Sám sa prihlásil, aby odpovedal na otázky vyšetrovateľa. Do väzby bol vzatý bezdôvodne,“ tvrdí Kaliňák. Poukazuje pritom na to, že výpovede proti Lučanskému neboli preverované. „Pýtam sa, prečo doteraz nebol vypočutý jediný svedok, spoluobvinení v prípade. Pýtam sa, prečo dozorujúci prokurátor neskúma, či sú splnené dôvody väzby, to má preverovať každý deň,“ pýtal sa Kaliňák. Je takisto presvedčený, že Lučanskému boli odopreté práva, napríklad na adekvátne právne zastupovanie či styk s rodinou. „Prečo bol umiestnený vo väzbe v Prešove, prečo nie v Bratislave či Martine, kde pôsobil a kde by mal k nemu oveľa jednoduchší prístup ním zvolený advokát. Prečo doteraz nemal možnosť stretnúť sa s rodinou,“ pokračoval exminister v otázkach.

Tragédia, ktorá sa stala, je podľa neho výsledkom psychického týrania, ktorému bol Lučanský vystavený. Kaliňák pritom pripomenul, že Lučanský ako aktívny policajt v prvej línii výrazne prispel k rozloženiu násilných mafiánskych skupín v 90. rokoch. Zdôraznil i jeho prínos k zadržaniu vrahov novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. „A za tieto zásluhy ho poslali za tými, ktorých on zatváral. Za to, čo dokázal, ho psychicky potupili,“ poznamenal Kaliňák. Naznačil, že dôvodom postupu voči Lučanskému je politická objednávka, priznaná statusmi a komentármi premiéra Igora Matoviča (OĽANO) či vicepremiérky Veroniky Remišovej (Za ľudí) na sociálnej sieti. Rovnako obvinil ministerku spravodlivosti z toho, že toleruje nezákonné väzby.

 

Prípad Lučanského je podľa Kaliňáka prekročením všetkých hraníc právneho štátu. Zdroj: SITA / Branislav Bibel

Branno-bezpečnostný výbor

Ak bude podaný návrh na zvolanie parlamentného branno-bezpečnostného výboru v súvislosti s prípadom Milana Lučanského, tak ho zvoláme. Pre TASR to uviedol predseda branno-bezpečnostného výboru Juraj Krúpa (OĽANO) v reakcii na poslankyňu Národnej rady (NR) SR Denisu Sakovú (nezaradená), ktorá avizovala podanie takéhoto návrhu.

Krúpa zdôraznil, že vždy, keď bude mať niekto z opozície záujem, branno-bezpečnostný výbor bude zvolaný. “Na rozdiel od minulosti, keď vtedajšia vládna moc robila na výboroch bežne obštrukcie a blokovala zvolávanie takýchto výborov,” dodal.

Saková chce požiadať aj o poskytnutie kamerových záznamov z väzničnej chodby, tiež o vydokladovanie kompletných zdravotných záznamov. “Nemám s tým zásadne žiadny problém, aby sa tieto materiály vyžiadali,” doplnil.