Zahraničné

Prísne pravidlá sa Británii nepáčia. Minister hrozí odchodom z Únie bez dohody

Zdroj: TASR / AP

BIRMINGHAM – Britský minister pre brexit Dominic Raab varoval Európsku úniu, že jeho krajina z nej radšej odíde bez dohody, ako by mala naďalej akceptovať prílišné dodržiavanie jej pravidiel. Na výročnej konferencii britských konzervatívcov minister v pondelok povedal, že ak sa EÚ pokúsi “nás zadnými vrátkami zablokovať v bloku” tým, že Britániu udrží na jednotnom trhu alebo v colnej únii, “tak nám nezostane iná možnosť, ako odísť bez dohody”.

Desať dní po tom, ako lídri EÚ britskej premiérke Therese Mayovej povedali, že jej návrh podmienok brexitu je neakceptovateľný, Raab obvinil úniu z “posmechu” z Británie a z toho, že jej “teologický prístup nedovoľuje priestor pre seriózny kompromis”. Dodal, že ak únia chce dohodu, “musí sa stať serióznou. A musí to urobiť teraz.”

Raabov bojovný postoj voči EÚ však nezdieľajú všetci britskí konzervatívci. Mnohí konzervatívni poslanci uprednostňujú úzke vzťahy s úniou. Rovnako to uprednostňujú veľké podnikateľské organizácie, ktoré sa obávajú, že obchodné bariéry a prekážky pre získavanie zamestnancov by mohli poškodiť ekonomiku Veľkej Británie.