Politika Domáce

Problém školstva? Čaputová ho vidí v získaní a udržaní si pracovníkov

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Problémom v školstve je získať a udržať si pracovníkov a zdá sa, že je to problém, ktorý prekračuje možnosti samosprávy. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to povedala po pondelkovom slávnostnom otvorení nového školského roka na Základnej škole (ZŠ) Turnianska v bratislavskej Petržalke.

 

Prezidentka otvorila školský rok príhovorom pre prvákov, pozrela si priestory školy a rokovala aj s jej vedením. Po stretnutí Čaputová zdôraznila, že nedostatok pedagógov je problém, ktorý treba riešiť centrálne. “Zdá sa, že je to problém, ktorý prekračuje možnosti samosprávy, ako pritiahnuť mladých ľudí, ktorí absolvujú školy, aby vôbec do tej školy šli, aby sa venovali učiteľskej profesii, ktorá je veľmi dôležitá. Takže si myslím, že je to niečo, čo naozaj treba riešiť z centrálnej úrovne,” skonštatovala.

Viacero problémov

Základnú školu Turnianska si prezidentka vybrala aj pre jej environmentálne aktivity. “Túto školu sme vybrali preto, že je mimoriadna vo svojich environmentálnych aktivitách, nielen v tom, k čomu vedie deti, k citlivosti vo vzťahu k životnému prostrediu, ale aj v tom, akým spôsobom je škola vedená, čo sa týka verejného obstarávania a ďalších aktivít. Myslím si, že je to dnes mimoriadne dôležitá téma. Je dôležité k tomu viesť deti a inšpirovať cez deti možno aj rodičov,” pripomenula Čaputová.

Ako ďalší nedostatok v školstve vníma prezidentka investičné náklady, ktoré nie sú zatiaľ kryté. “Mnohé školy v Petržalke majú problém s tým, že sú to staršie budovy a vyžadujú si financie na rekonštrukciu. Sama pochádzam zo samosprávy a viem, že samospráva nie vždy vládze investovať do všetkých škôl a dostatočne včas, aj keď postupne i táto škola rekonštruuje. Toto bolo zo strany riaditeľky uvedené ako jeden z najdôležitejších problémov,” doplnila prezidentka.

Zdroj: TASR / Martin Baumann

Návrat do lavíc

Spolu s prezidentkou otvoril školský rok starosta mestskej časti Petržalka Ján Hrčka, ako aj zástupkyňa starostu Lýdia Ovečková.

Zhruba 660 000 školákov si v pondelok opäť zasadlo do školských lavíc. Brány základných a stredných škôl sa po dvoch mesiacoch prázdnin otvorili, pretože sa začal nový školský rok 2019/2020.

Do škôl prvýkrát zavítalo aj viac ako 58 100 prváčikov. Z celkového predpokladaného počtu 660.000 školákov je okolo 458.000 zo základných škôl a takmer 202.000 stredoškolákov. Školáci prekročili brány 1910 základných škôl, 441 stredných odborných škôl, 236 gymnázií a 17 konzervatórií.