Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Problémy v SND pokračujú. Režisérka Polívková odstupuje od spolupráce, vedeniu poslala otvorený list

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Atmosféra v Slovenskom národnom divadle (SND) poriadne hustne. Po odvolaní šéfa Činohry SND Michala Vajdičku sa situácia vôbec neupokojila, práve naopak. Herci okamžite reagovali a vyjadrili nesúhlas s rozhodnutím generálneho riaditeľa SND Vladimíra Antalu. Najnovšie odmietla spolupracovať s SND česká divadelná režisérka Kamila Polívková. Vedeniu divadla i Činohry SND poslala otvorený list. K situácii sa pre Glob.sk vyjadril aj samotný Vajdička.

 

Kamila Polívková sa rozhodla odstúpiť od spolupráce s SND. Budúci rok pritom mala režírovať inscenáciu v Štúdiu. Dohadovala sa na tom ešte s vtedajším šéfom Činohry SND Michalom Vajdičkom.

Medzičasom sa ale situácia v SND vyostrila a šéf divadla Vladimír Antala Vajdičku odvolal. To sa Polívkovej nepáčilo. Rozhodla sa preto vedeniu poslať list. ,,Situácia sa nečakane zmenila a skomplikovala spomínaným odvolaním pána Michala Vajdičku, teda krokom, ktorý je podľa môjho názoru úplne nekoncepčný, môže spôsobiť destabilizáciu činohry SND a predstavuje v neposlednom rade nebezpečný precedens,‘‘ uviedla Polívková v otvorenom liste, ktorý poskytla portálu Glob.sk.

 

Polívková nesúhlasí s odchodom Vajdičku. Zdroj: divadloevropskychregionu.cz

Špičkový súbor

Pôsobenie Vajdičku a jeho tímu vnímala česká režisérka so záujmom. ,,Snaha otvárať divadlo progresívnym trendom a čitateľná potreba zapodievať sa intenzívne i kontroverzne vnímanými politickými témami, ktoré hýbu dnešnou slovenskou (ale aj českou) spoločnosťou, je dôležitá a záslužná,‘‘ vyjadrila sa Polívková.

Hlavným dôvodom k spolupráci s SND bola pre ňu aj možnosť stretnúť sa so špičkovým súborom. ,,Z pozície hosťujúcej režisérky nemôžem pre zlepšenie tejto situácie urobiť viac, než týmto vyjadriť svoj nesúhlas a odmietnuť svoje pôsobenie v SND za existujúcich okolností,‘‘ dodala na záver.

Rozhodol by sa rovnako

K aktuálnej situácii sa vyjadril aj odvolaný šéf Činohry SND Michal Vajdička. ,,List od Kamily ma neprekvapil, rozumiem jej rozhodnutiu. Nebolo jednoduché získať ju na spoluprácu. Patrí k najlepším a najvyťaženejším režisérkam v Českej republike,‘‘ povedal pre Glob.sk Vajdička. Dodal, že ho mrzí, že nebude režírovať v Činohre SND. Je to podľa neho obrovská strata pre divadlo, umelecký súbor, ale aj pre divákov.

Zdôraznil, že ak by nemal s SND podpísanú platnú umeleckú zmluvu, rozhodol by sa rovnako. ,,Je pre mňa absurdné tvoriť pre organizáciu, na ktorej čele stoja neschopní a nekompetentní politickí nominanti. Dúfam, že po voľbách sa na ministerstvo opäť vráti odbornosť a kultúra, a na čelo SND sa dostane, vďaka medzinárodnému transparentnému výberovému konaniu, človek s jasnou umeleckou víziou.‘‘

 

Pôsobenie Vajdičku a jeho tímu vnímala Polívková so záujmom. Zdroj: TASR / Dano Veselský

Symbolický akt

To, že Polívková ukončila spoluprácu so Slovenským národným divadlo potvrdil portálu Glob.sk tiež šéf Činohry Peter Kováč. Jej rozhodnutie podľa jeho slov rešpektujú. ,,Keďže sme s ňou nemali uzavretú zmluvu, ba ani dohodnutý konkrétny titul, vnímame jej gesto ako symbolický akt vyjadrenia jej vnútorného postoja k odvolaniu p. Vajdičku, ktoré urobila na základe jej dostupných informácií,‘‘ uviedol pre Glob.sk Kováč.

Kováč sa vyjadril aj na margo divadelných trendov, ktoré spomínala Polívková vo svojom liste. ,,Podotýkam, že Činohra SND sa otvorila progresívnym divadelným trendom a otvárala politické témy už za pôsobenia pána Romana Poláka a v týchto tendenciách bude pokračovať aj naďalej. Sme radi, že s Činohrou SND chce spolupracovať celý rad domácich aj zahraničných režisérov, s ktorými sme v kontakte a pripravujeme ich hosťovanie na ďalšie divadelné sezóny,‘‘ dodal Kováč.

 

Rozhodnutie Polívkovej Činohra SND rešpektuje, tvrdí Kováč. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Zo dňa na deň

Michal Vajdička ako šéf Činohry SND skončil 3.septembra. Generálny riaditeľ SND Vladimír Antala sa ho rozhodol odvolať zo dňa na deň. ,,O 9:00 mi volal generálny riaditeľ, aby som sa zastavil v jeho kancelárii. O 10:00 mi podal do rúk odvolanie, všetko to prebehlo veľmi formálne,” povedal v rozhovore pre Glob.sk odvolaný riaditeľ činohry Michal Vajdička.

Podľa Antalu nezvládal manažérske povinnosti. Na základe kontrol zistilo vedenie niekoľko závažných nedostatkov. ,,V čase pôsobenia Michala Vajdičku ako riaditeľa Činohry SND bolo za obdobie roku 2018 do februára 2019 zrušených 38 predstavení a nahradených 54 predstavení,‘‘ uvádza SND. Dokonca podľa inštitúcie až v 37 prípadoch bez preukázania relevantných dôvodov (dovolenka, práceneschopnosť).

Vajdička svoje odvolanie podľa vlastných slov čakal. Dôvody naň však videl inde, ako vedenie divadla. Vajdička v čase odvolania priznal, že patrí medzi kritikov ministerky kultúry Ľubice Laššákovej (Smer-SD) a šéfa SND Vladimíra Antalu. Kritizoval tiež to, ako sa stal Antala šéfom bez výberového konania. Tvrdil preto, že ide o politickú objednávku. ,,Možno chcú ľudia na ministerstve využiť čas do volieb a netúžia po tom, aby im niekto pozeral na prsty,” povedal vtedy pre Glob.sk Vajdička.

 

Galéria
Antala začiatkom septembra odvolal Vajdičku. Zdroj: TASR / Pavol Zachar
V Činohre SND je stále napätá situácia. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Herci Činohry odvolanie Vajdičku kritizovali. Zdroj: TASR / Michal Svítok
navigate_before
navigate_next