Kauzy Domáce

Proces s Patrikom Pachingerom odročili z dôvodu práceneschopnosti sudcu na december

Zdroj: Glob.sk

BRATISLAVA – Pojednávanie s Patrikom Pachingerom, v minulosti právoplatne odsúdeným v kauze podvodu na nebankové subjekty BMG Invest a Horizont Slovakia, naplánované v kauze sprenevery, Okresný súd (OS) Bratislava I v stredu odročil na december.

 

“Zastupujúci sudca OS Bratislava I odročil hlavné pojednávanie z dôvodu pretrvávajúcej práceneschopnosti zákonného sudcu. Vo veci bol určený termín pojednávania na 14. decembra,” informoval TASR hovorca Krajského súdu (KS) v Bratislave Pavol Adamčiak.

Obžalovaný sa na pojednávanie v stredu dostavil. Vo veci sa malo konať v októbri, vtedy boli dôvodom zrušenia opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu.

Podľa obžaloby mal Patrik Pachinger v desiatich skutkoch v rokoch 2010 až 2013 od poškodených pod prísľubom vyplácania mesačných výnosov z poskytnutej sumy vylákať finančné prostriedky v celkovej sume 959.750 eur, ktoré však podľa prísľubu nezhodnotil, prípadne použil na vyplácanie iných. Tým mal poškodeným spôsobiť škodu v celkovej výške vyše 840.000 eur.

Najvyšší súd (NS) SR 10. septembra zamietol dovolanie právoplatne odsúdeného Patrika Pachingera, ktoré podal v kauze podvodu na nebankové subjekty BMG Invest a Horizont Slovakia. Bolo totiž zrejmé, že dôvody dovolania neboli splnené. Deň predtým Patrika Pachingera prepustili z bratislavského väzenia na slobodu.

Patrik Pachinger v kauze podvodu na nebankovky figuroval spolu s Dávidom Brtvom a Jozefom Majským. Vytváraním falošných pohľadávok voči spoločnostiam mala trojica spôsobiť škodu vtedajších 448 miliónov korún, zo zatvorených pobočiek sa mala pritom obohatiť o 53 miliónov korún. Tu ho uznal za vinného prvostupňový Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku, napokon ho NS SR 28. marca 2018 odsúdil na sedem rokov väzenia. Od júla 2018 si odpykával zvyšok svojho trestu. V minulosti bol takmer päť rokov vo väzbe, tá sa mu zarátala do trestu.