Proces so Zoltánom Andruskóom by mal pokračovať v polovici decembra

BRATISLAVA – Proces so Zoltánom Andruskóom, minulý rok odsúdeným za úkladnú vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, v prípade ekonomickej trestnej činnosti je pred samosudkyňou Okresného súdu (OS) Bratislava V naplánovaný na polovicu decembra.

 

Ako vyplýva z rozpisu práce OS Bratislava V, verejné pojednávanie s rozhodnutím je naplánované na 14. decembra. V tejto kauze pred bratislavským nižším súdom okrem Zoltána Andruskóa čelí obžalobe z krátenia dane a poistného spoluobžalovaný Ján M. Naposledy sa vo veci konalo koncom septembra. Vtedy z hlavného pojednávania, ako aj niekoľkokrát v minulosti, bola vylúčená verejnosť. V prípade dokázania viny obom obžalovaným hrozí trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov. Zoltán Andruskó mal mať nedoplatok na daniach viac ako milión eur.

Zoltána Andruskóa odsúdil Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku minulý rok 30. decembra na trest 15 rokov odňatia slobody za úkladnú vraždu Kuciaka a jeho snúbenice Kušnírovej. Rozsudok bol právoplatný vzhľadom na to, že Zoltán Andruskó súhlasil s dohodou o vine a treste. ŠTS však vtedy neschválil dohodu o vine a treste medzi Zoltánom Andruskóom a prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Ten mu navrhoval pôvodne trest desať rokov odňatia slobody. V prípade vraždy novinára Kuciaka bol sprostredkovateľom.

Od augusta minulého roka čelí Zoltán Andruskó spolu s ďalšími osobami obvineniu v príprave vrážd prokurátora ÚŠP Maroša Žilinku, prokurátora Generálnej prokuratúry SR Petra Šufliarskeho a advokáta Daniela Lipšica. Od októbra tohto roku je vo veci stíhaný aj podnikateľ Dušan K. Ten mal pripravovať vraždy a na trestnom čine sa zúčastniť ako objednávateľ.

Viac o téme: advokát, Daniel Lipšic, dohoda, Ján Kuciak, Maroš Žilinka, Martina Kušnírová, novinár, Peter Šufliarsky, príprada, prokurator, Rozsudok, snúbenica, Špecializovaný trestný súd, súd, vražda, Zoltán Andruskó

Súvisiace články