Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Produkcia komunálneho odpadu na Slovensku vzrástla na takmer 500 kíl na obyvateľa

Kontajnery na bioodpad.
Za posledných desať rokov produkcia opadu narástla takmer o dve tretiny. ZDROJ: TASR/Silvia Tannhauserová

SLOVENSKO – Produkcia komunálneho odpadu na Slovensku vzrástla v roku 2021 na 496 kilogramov na obyvateľa. Slovensku sa nedarí plniť cieľ predchádzania vzniku odpadu. Inštitút environmentálnej politiky o tom informuje na sociálnej sieti.

“Slovensko sa tak blíži k priemernej produkcii komunálneho odpadu v krajinách Európskej únie, ktorá dosahovala až 530 kilogramov na obyvateľa,” skonštatovali analytici.

Za posledných desať rokov vzrástla produkcia komunálneho odpadu na Slovensku takmer o dve tretiny, zatiaľ čo v Európskej únii o necelých desať percent. “Časť toho rastu možno pripísať zvyšujúcej sa životnej úrovni a tým aj vyššej spotrebe a produkcii odpadu,” poukázal Inštitút environmentálnej politiky.

Tvrdí, že veľká časť rastu produkcie komunálneho odpadu je spôsobená odpadom z kovov. V roku 2021 dosiahli 82 kíl na obyvateľa. Dôvodom je podľa analytikov zmena v evidencii, ktorá viedla k zvýšeniu nahlasovania kovových odpadov do komunálnych odpadov. “Bez započítania odpadov z kovov by produkcia komunálnych odpadov dosahovala iba 414 kíl na obyvateľa, čím by sa Slovensko radilo medzi krajiny s najnižšou produkciou komunálnych odpadov,” zhodnotil inštitút.