Politika Domáce

Program októbrovej schôdze skráti. Poslanci presunuli viaceré návrhy zákonov

Ilustračná foto. Zdroj: Kancelária NR SR

BRATISLAVA – Navrhovaný program októbrovej riadnej schôdze Národnej rady (NR) SR by sa mal skrátiť. Presunúť by sa malo niekoľko poslaneckých návrhov, ktoré sú v prvom čítaní. Urobiť by tak mali ich predkladatelia z jednotlivých klubov. Dohodli sa na tom zástupcovia parlamentných strán na utorkovom poslaneckom grémiu. Pre TASR to potvrdili predsedovia koaličných poslaneckých klubov.

 

Predseda klubu Sme rodina Peter Pčolinský vysvetlil, že sa nepresunú všetky poslanecké návrhy v prvom čítaní, s tým podľa jeho slov nesúhlasili všetky strany. Nechali to teda na dobrovoľnom rozhodnutí klubov. Skonštatoval, že by sa malo presunúť asi desať bodov. Smer-SD bol podľa jeho slov ochotný vyjsť v ústrety, nezaradení poslanci pôsobiaci v Hlase-SD a poslanci za ĽSNS svoje návrhy presunúť nechceli. Priblížil, že vládne zákony by v programe schôdze mali ostať, ako aj všetky návrhy v druhom čítaní.

„Budú nejaké body vypustené, nie je to však dramatické skrátenie. V rámci jednotlivých klubov navrhovatelia na základe dohody presunú niektoré návrhy,“ uviedla šéfka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová. Dodala, že za klub SaS preložia dva poslanecké návrhy. Predsedníčka poslaneckého klubu Za ľudí Jana Žitňanská pre TASR priblížila, že niektoré poslanecké návrhy v prvom čítaní boli predložené na žiadosť ministrov alebo majú navrhovanú účinnosť od 1. januára. Tie by mali v programe schôdze ostať. „Všetky zvyšné jednotliví predkladatelia presunú,“ povedala s tým, že ešte čakajú, ako sa k tomu postaví opozícia.

Minúta ticha pre mŕtveho lekára

Okrem návrhov zákonov vypustili z programu októbrovej schôdze aj mimoriadnu správu verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej o situácii v riešení environmentálnych záťaží na území Slovenska. Poslanci nebudú rokovať ani o návrhu novely zákona o potravinách, o návrhu upraviť zákon o veterinárnej starostlivosti či o návrhu umožniť samosprávnym krajom využívať elektronickú komunikáciu. Takisto presunuli rokovanie o návrhu novely zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov či o návrhu novely zákona o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách. Z programu schôdze tiež vypustili návrh legislatívy, ktorým by mohol komisár pre osoby so zdravotným postihnutím získať oprávnenie nahliadať do zdravotnej dokumentácie.

Do programu schôdze bola zaradená voľba kandidátov na členov disciplinárnych senátov. Poslanci by mali kandidátov voliť v stredu (21. 10.). Podľa šéfa ústavnoprávneho výboru Milana Vetráka (OĽANO) žiada poslancov o ich zvolenie Súdna rada SR. V úvode schôdze v utorok popoludní si zároveň poslanci uctili minútou ticha 48-ročného lekára z Oravy, ktorý zomrel na ochorenie COVID-19.