Domáce Politika Parlamentné voľby Top

Progresívci sa dohodli s KDH, Bugára do partie nechcú

PS, Spolu a KDH podpísali dohodu o predvolebnej spolupráci. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Po tom, ako mimoparlamentné strany Progresívne Slovensko a Spolu oznámili, že do najbližších parlamentých volieb pôjdu spoločne ako koalícia, oznámili kooperáciu s ďalšou mimoparlamentnou stranou. Dnes podpísali dohodu o spolupráci s Kresťanskodemokratickým hnutím na čele s Alojzom Hlinom. Sľubujú, že v kampani nebudú na seba útočiť a prípadné “nedorozumenia” si plánujú vydiskutovať. K paktu sú ochotní prizvať aj ďalšie “príčetné” opozičné strany, tie koaličné vrátane strany Most-Híd u nich majú stopku. 

 

Pakt o neútočení. Tak by sa dala nazvať dohoda, ktorú dnes podpísali Alojz Hlina, Michal Truban a Miroslav Beblavý. Zaviazali sa, že v kampani na seba nebudú útočiť, a že budú viesť konštruktívny dialóg. Podľa Beblavého je takýto štýl diskusie dôležitý, ak chcú po parlamentných voľbách vymeniť Smer a jej koaličných partnerov. Zároveň sa dohodli, že ak by niektorá strana predsa len mala nejaké vyjadrenie, ktoré tí druhí budú považovať za útočné, tak si záležitosť spoločne vydiskutujú za zatvorenými dverami.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Terajšia koalícia má u nich stopku

Podľa šéfa Progresívneho Slovenska je táto dohoda otvorená pre všetky ďalšie politické strany, ktoré “chcú komunikovať takýmto spôsobom, sú slušné, nebudú vyťahovať konšpirácie o rôznych digitálnych oligarchoch a podobne.” To, či sa k dohode pridajú ďalší je podľa Beblavého už “otázka na ďalšie opozičné politické strany.” Vítaný je každý, musí sa však stotožniť s tým, aké pravidlá hry sú v nej nastavené .

To, prečo ju nepodpísal aj Andrej Kiska, s ktorým sa lídri PS a Spolu už tiež stretli za jedným stolom, však nevysvetlili. Pýtať sa vraj treba jeho. Ako podotkol Alojz Hlina, dohodu podpísali ako šéfovia strán, a Kiska zatiaľ žiadnu stranu nemá. “S pánom Kiskom rokujeme, a ak sa s ním dohodneme, je možné, že aj on pristúpi k tejto dohode,” dodal predseda Spolu Miroslav Beblavý.

Potom, ako lídri strán už dávnejšie vylúčili akúkoľvek spoluprácu s terajšími koaličnými stranami Smer-SD a SNS, dostala u nich definitívne stopku aj tretia koaličná strana na čele s Bélom Bugárom. “My sme tu nová generácia, ktorá chce vymeniť politikov, čiže v tejto dohode s Mostom-Híd nepočítame,” povedal Truban.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Kiska dohodu víta, má to však “ale”

Kiska progresívcom aj Hlinovi odkázal, že ich krok víta. Avšak mal jednu zásadnú výhradu. “Prekvapilo ma, že v dokumente chýba vylúčenie spolupráce so Smerom, SNS a extrémistami, pretože to je jednoznačný postoj, ktorý očakávame aj od našich možných partnerov,” uviedol. On sám verí, že celá demokratická opozícia sa jasne dohodne na vylúčení vlády so Smerom a jeho klonmi, SNS a extrémistami. Dohodnúť sa treba podľa neho aj na tom, že prioritami sú zdravotníctvo, spravodlivosť, boj proti korupcii a školstvo, ako aj  na férovej a slušnej spolupráci.

Kollár ani Sulík o takéto dohody záujem nemajú

Šéf najsilnejšej parlamentnej opozičnej strany SaS Richard Sulík na margo dohody odkáza, že koalície sa tvoria po voľbách a o tom, kto bude vo vláde rozhodujú ľudia a nie politici. “SaS je poctivá a pripravená strana, jasne sme definovali, aké máme riešenia a vieme, s kým je možné ich presadiť. Netreba na to podpisovať dohody, treba mať dostatočnú podporu voličov,” uviedol.

Šéf opozičnej strany Sme rodina Boris Kollár zasa tvrdí, že jeho hnutie si robí svoju politiku a sleduje svoje vlastné programové priority. “Ja tu nepotrebujem robiť žiadne spolky,” odkázal na margo dnešnej dohody troch mimoparlamentných strán. Tiež odkázal, že nebude tým, kto bude podobné rokovania a stretnutia pred voľbami iniciovať. Iné to už bude po voľbách a potom, ako bude jasné rozhodnutie voličov. “Mňa nezmysly a tanečky nezujímajú, nám ide o ľudí a o to, robiť pre ľudí dobré kroky,” uviedol. So Smerom by však do koalície v žiadnom prípade nešiel.

Hnutie OĽaNO uviedlo, že ich cieľom je vláda bez Smeru, SNS a ĽSNS. “Všetko čo prispeje k tomu, aby po parlamentných voľbách nevládla ani jedna z týchto strán, je pre Slovensko prínosom. Až čas ukáže, či dohoda, ktorú dnes podpísali mimoparlamentné strany, prinesie ovocie,” povedali. Tiež pripomenuli, že oni sa o  spoluprácu a spájanie demokratickej opozície snažia už dlho.

Richard Sulík aj Boris Kollár sa na margo dnešnej dohody vyjadrili kriticky. Zdroj: archív

Dohode predchádzalo stretnutie

Trojica lídrov spomínaných strán – Alojz Hlina, Michal Truban a Miroslav Beblavý – sa spoločne stretli začiatkom júna. Podobné stretnutie progresívci a Spolu absolvovali aj s Andrejom Kiskom, ktorý zakladá stranu Za ľudí. To, či tiež spoja sily ešte pred voľbami, však zatiaľ nedokážu povedať.

Ako  pred pár dňami informoval Hlina, trojica sa zhodla, že má zmysel rokovať o predvolebnej spolupráci. “Dohoda by mala upraviť vzťahy strán do parlamentných volieb a lídri strán predpokladajú, že po vzájomnej konzultácii v jednotlivých stranách by mohla byť podpísaná do 10 dní,” povedal vtedy. K jej oficiálnemu spečateniu tak prišlo na deň presne ako avizoval šéf KDH.

Šéf PS Michal Truban zasa uviedol, že obe strany nechcú hádky a “sme pripravení o našich rozdieloch hovoriť slušne, bez útokov a s rešpektom jeden k druhému. Slovensko už nepotrebuje politikov, ktorí sa prišli hádať, potrebuje politikov, ktorým ide úprimne o zmenu.” 

 

Galéria
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
PS, Spolu a KDH podpísali dohodu o predvolebnej spolupráci. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Alojz Hlina prišiel s možným riešením. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
navigate_before
navigate_next