Domáce Spoločnosť

Projekt Greenpower prichádza už aj na Slovensko

ilustračné foto Zdroj: pixabay

BRATISLAVA – Projekt Greenpower prichádza už aj na Slovensko. Zameraný je na rozvoj a vzdelávanie žiakov v oblastiach STEM (Science, Technology, Engineering and Maths), teda veda, technika, inžinierstvo a matematika. Cieľom projektu je dlhodobé vedenie žiaka už od základnej školy. Tímy študentov v tomto projekte navrhnú a postavia jednosedadlový elektrický automobil, s ktorým budú následne súťažiť. Agentúru SITA o tom v tlačovej správe informovala Veronika Belušková z PR Agentúry Divino, s.r.o.

 

Projekt je rozdelený do dvoch kategórií, Formula Goblin a Formula F24 (F 24+). Formula Goblin má za cieľ inšpirovať deti vo veku 9 až 12 rokov, aby sa zaujímali o inžinierstvo zábavným a inovatívnym spôsobom. Formula F24 (F 24+) je určená pre študentov stredných škôl a slúži na rozvoj ich záujmu, znalostí a zručností o technické odbory. Formula F 24+ je vyššou úrovňou podpory pre študentov stredných škôl, aby sa orientovali na štúdium technických odborov na univerzitách.

Do tohto projektu je zapojená aj základná škola Riazanská v Bratislave. „Od tohto projektu očakávam zlepšenie celkovej atmosféry v triede. Sú v nej žiaci s narušenou komunikačnou schopnosťou, so špeciálnymi potrebami, preto je počas celého vyučovacieho procesu nevyhnutný individuálny prístup,“ uviedla učiteľka poverená riadením projektu Greenpower na ZŠ Riazanská Martina Zverková.

Projekt Greenpower vznikol v roku 1999 vo Veľkej Británii ako reakcia na pokles záujmu mladých ľudí o vedu, techniku, inžinierstvo a matematiku. Jeho cieľom je priblížiť svet techniky deťom už na základných školách a na základe vlastnej pozitívnej skúsenosti v nich prebudiť záujem o ďalšie štúdium. Projekt sa osvedčil na základných školách a univerzitách po celom svete. Dôkazom toho je zapojenie 10 000 študentov vo veku od 9 do 25 rokov v USA, Číne, Poľsku, Singapure, Malajzii, Juhoafrickej republike a Portugalsku. K týmto krajinám sa v roku 2019 po prvýkrát pripojilo aj Slovensko vďaka podpore spoločností Volkswagen Slovakia, Siemens a Nadácii Volkswagen Slovakia. Pilotný projekt stavby elektrického auta bude prebiehať od druhej polovice marca do konca mája 2019 v troch základných a dvoch stredných školách. Vyhodnotenie a preteky sa uskutočnia v júni tohto roku.