Domáce Top

Prokuratúra neočistila Galka v kauze odpočúvania novinárov

BRATISLAVA – Prokurátor Jozef Čentéš, ktorý v minulosti aj s podporou SaS kandidoval na generálneho prokurátora, rozhodol o zastavení trestného stíhania vo veci zneužívania právomoci bývalým šéfom vojenskej tajnej služby Pavlom Brychtom, ktorého do funkcie nominoval bývalý minister Ľubomír Galko (SaS).

Prokuratúra však nerozhodla o tom, že odpočúvanie novinárov bolo v súlade so zákonom a Galka neočistil. Upozornil na to investigatívny novinár denníka SME Adam Valček.

„Nebudem sa čudovať, keď sa to ešte niekto pokúsi proti Čentéšovi otočiť,“ napísal Valček na sociálnej sieti. „Vraj rozhodol, že nešlo o nezákonné odpočúvanie. To je mýtus,“ vysvetľuje Valček a pokračuje: „Prokurátor potom hovorí , že príbeh o tom, že novinárov bolo potrebné odpočúvať, aby sa podarilo odhaliť whistleblowerov vnútri tajnej služby, sa zdá byť pravdivý. Ale to neznamená, že odpočúvanie bolo nevyhnutné, že bolo riadne odôvodnené, a že teda prebehlo v súlade so zákonom. To Čentéš neriešil a ani riešiť nemohol, to je téma pre Ústavný súd,“ vysvetľuje Valček.

Pikantné na celej veci je, že novinár Valček reagoval na obsiahly článok v týždenníku Plus 7 dní, ktorý hlása, že odpočúvanie novinárov bolo legálne a minister Galko ho neprikázal. Klamstvo v článku, ktorý pôsobí ako platená reklama na Ľubomíra Galka, je o to pikantnejšie, že článok v Plus 7 dní napísal Lukáš Milan, ktorý pracoval na Ministerstve obrany.

Falošný článok, ktorý Galka vyviňuje, teda napísal jeho bývalý podriadený, ktorý pre Galka v čase odpočúvania novinárov pracoval. Otázne je, ako sa Galkovi podarilo v nezávislom médiu takýto článok „vybaviť“.

Bývalá premiérka Iveta Radičová mala pritom na Galkove aktivity jasný názor: „V demokratickej spoločnosti je neprípustné, aby novinári boli odpočúvaní,“ povedala Radičová, keď Galka za kauzu odpočúvania novinárov odvolala. Radičová bola dokonca v minulosti presvedčená, že Galko nelegálne odpočúval aj ju. Pre tento účel mal vzniknúť spis nazvaný „Dáma“.