Domáce Politika Spoločnosť Kauzy Top

Prokuratúra žiada v prípade únosu Vietnamca stíhanie. Kaliňák je však mimo hry

Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák. Zdroj: Vlado Anjel

Kauza únosu vietnamského občana naberá na obrátkach. Prokuratúra vydala pokyn na začatie trestného stíhania. S informáciou prišiel ako prvý Denník N. Po medializácií prípadu bolo mlčanlivosti zbavených 44 ľudí. Dvaja policajti sa rozhodli svedčiť, že na letisku pravdepodobne videli priebeh únosu.

Spomínaná dvojica policajtov mala podľa Denníka N v inkriminovaný deň na letisku vidieť, ako do nášho vládneho špeciálu nastupuje vietnamská delegácia, spolu s uneseným občanom. Trinh Xuan Thanha, bývalého vietnamského vysokopostaveného podnikateľ, mali do vládnej letky vliecť. Práve výpovede dvoch policajtov majú byť zlomové. Na základe ich svedectva je prokuratúra pripravená odštartovať trestné stíhanie.

“Dozorujúci prokurátor po preskúmaní obsiahleho súvisiaceho spisového materiálu dal vyšetrovateľovi pokyn aby začal trestné stíhanie vo veci prečinu obmedzovania osobnej slobody spolupáchateľstvom,” napísal pre Glob.sk Michal Šúrek z Krajskej prokuratúry. Znamená to, že podľa prokurátora sa trestný čin stal spoločným konaním dvoch, alebo viacerých páchateľov. Zo zákona ale každý jeden zodpovedá zaň, akoby ho spáchal sám. Za trestný čin obmedzovania osobnej slobody hrozí páchateľom polroka až tri roky za mrežami. V prípade, že k činu došlo závažnejším spôsobom, môžeme sa baviť až o ôsmich rokoch basy.

“V predmetnej veci bolo zatiaľ vypočutých 22 ľudí, to je väčšina z tých, ktorí boli zbavení mlčanlivosti” napísal tiež Šúrek. Vyšetrovatelia sú pod dohľadom troch prokurátorov. Podľa ministerky vnútra Denisy Sakovej spolupracujú slovenské orgány aj s Nemeckom.

Kaliňák právomoci nezneužil

Z kauzy bol v médiách obviňovaný najmä bývalý minister vnútra Robert Kaliňák. Podľa Denníka N mal o únose od začiatku vedieť a participovať na ňom. Prokuratúra však časť oznámenia, ktorá hovorila o zneužití právomoci bývalým ministrom vnútra, nateraz odmietla.

Kaliňák mal podľa Denníka N zneužiť právomoci tým, že let vládneho špeciálu označil ako “ministerský”. Kaliňák už od augusta trval na svojej nevine. “Do tejto kategórie (ministerský len, pozn.red.) patria všetky lety, ktoré treba v krátkom čase sprocesovať, pretože sa objaví neobvyklá situácia, prírodná katastrofa, teroristický útok alebo neočakávaná požiadavka partnera zo zahraničia,” vysvetľoval Kaliňák. ” V prípade žiadosti z Vietnamu teraz s veľkou pravdepodobnosťou vieme, že išlo o zneužitie našej pohostinnosti. Netreba však zabúdať, že vtedy to bola jedna z mnohých žiadostí, na ktorej nebolo nič nezvyčajné alebo podozrivé,” obhajoval sa ešte v lete.

Dnes sa k posunu v kauze vyjadril na sociálnej sieti. “Z dnešných informácií médií som sa dozvedel, že dvaja zo 44 vypočúvaných osôb mali vypovedať, že pravdepodobne videli únos. Druhá informácia hovorí, že vyšetrovanie zatiaľ nepotvrdilo, že akcia sa mala udiať s mojim súhlasom, ale naopak vyvracia účasť štátnych orgánov.“

„Pevne verím, že spomínaní dvaja policajti budú teraz spolupracovať s prokuratúrou, keďže tak z nepochopiteľných dôvodov neurobili už v minulosti. Veľmi mi záleží, aby bol tento prípad dôsledne vyšetrený a samozrejme som pripravený spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní, ktorí jediní sú oprávnení prijímať závery. Opakovane zdôrazňujem, že ani ja osobne, ani žiadne slovenské štátne orgány sa nijakým spôsobom vedome nepodieľali na takejto akcii. Ak sa potvrdí, že bola zo strany Vietnamu zneužitá naša pohostinnosť, bude to mať tvrdú diplomatickú dohru,“ sľubuje Kaliňák.

Ministerka vnútra Denisa Saková. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Opozícia žiada Sakovej demisiu

Na základe nových informácií zo strany prokuratúry SaS žiada demisiu súčasnej ministerky vnútra Denisy Sakovej. „Svedectvo slovenských policajtov v kontexte toho, že sa predstaviteľom štátu darilo rok ututlávať unesenie vietnamského občana Thanha cez slovenské územie, a to dokonca slovenským vládnym špeciálom, dáva do popredia potrebu väzobného stíhania Roberta Kaliňáka a Radovana Čuláka,“ uviedli podpredsedovia SaS Ľubomír Galko a Jana Kiššová. K SaS sa pridáva aj OľaNO. Ministerka podľa nich únos úmyselne kryla.

Ministerka Saková sa k opozičným výzvam nevyjadruje. Prostredníctvom tlačového oddelenia ministerstva však vyjadrila podporu vyšetrovateľom. “Tak ako som vždy dôverovala orgánom činným v trestnom konaní v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, dôverujem im aj pri vyšetrovaní únosu vietnamského občana z Nemecka,” odkázala.

Zvláštna vietnamská návšteva

Kauzu únosu vietnamského občana Trinh Xuan Thanha otvorila nemecká strana. Nemecké orgány totiž pri vyšetrovaní únosu spomínanej osoby mali naraziť na fakt, že vietnamský podnikateľ opustil schengenský priestor vo vládnej letke Slovenskej republiky.

Than v Nemecku žiadal o politický azyl, keďže vo Vietname ho odsúdili v dvoch procesoch na doživotné tresty väzenia za korupciu a zlé hospodárenie.

Únos mal odštartovať 23. júla minulého roka. Vietnamská tajná služba mala v Nemecku do požičanej dodávky naložiť Trinh Xuan Thanha. Odviesť ho mali do Brna, kde sa zdržali dva dni. 26. júla mal v Bratislave pristáť náš vládny špeciál, ktorý z Prahy priviezol vietnamského ministra vnútra aj s delegáciou. V Bratislave mali mať oficiálne rokovanie. Celú návštevu však mali sprevádzať zvláštne okolnosti.

Delegácia ešte v ten deň odletela do Moskvy. Let bol označený ako “ministerský”, napriek tomu, že bývalý minister Kaliňák na palube nebol. Mal sa však na nej nachádzať unesený občan Vietnamu.

Podľa vietnamských úradov sa dotyčný vrátil domov dobrovoľne. Vo Vietname ho odsúdili na doživotie.