Prokurdský politik sa znova odvolal, odsúdený bol za podporu terorizmu

ISTANBUL – Popredný predstaviteľ tureckej opozície Selahattin Demirtaš podal na ústavnom súde odvolanie proti rozsudku, v ktorom ho nižší súd uznal za vinného z podpory a šírenia teroristickej propagandy a uložil mu trest odňatia slobody na štyri roky a osem mesiacov. Demirtašov advokát Mahsuni Karaman to uviedol v stredu pre tlačovú agentúru DPA.

Bývalý spolupredseda prokurdskej Ľudovodemokratickej strany (HDP) a výrazný kritik tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana je od novembra 2016 vo vyšetrovacej väzbe, zatiaľ čo proti nemu vedú viacero konaní súvisiacich s terorizmom. Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) so sídlom v Štrasburgu vyzval v novembri 2018 na jeho prepustenie v „hlavnej“ kauze, ešte v septembri ho však odsúdili za spomínanú podporu a šírenie teroristickej propagandy, na čo tento rozsudok začiatkom decembra potvrdil aj odvolací súd. Znamená to, že Demirtaš musí zatiaľ zostať vo väzbe, bez ohľadu na uznesenie ESĽP.

„Tento rozsudok vnímame ako politicky motivovaný ťah, ktorý má znemožniť Demirtašovo prepustenie, ako požadoval ESĽP,“ povedal advokát Karaman. Postup tureckej justície skritizoval ako „plnenie prezidentových príkazov“. „V našom odvolaní zdôrazňujeme, že tento rozsudok je proti slobode prejavu. Ústavný súd tiež žiadame, aby odpovedal najneskôr do desiatich dní,“ dodal a upozornil, že v prípade zamietavého stanoviska sa obráti na ESĽP.

Erdogan komentoval novembrové uznesenie ESĽP v prípade Demirtaša slovami, že pre Turecko „nie je zaväzujúce“. Demirtaša a vtedajšiu druhú spolupredsedníčku HDP Figen Yüksekdagovú zadržali v čase rozsiahlych policajných zásahov po zmarenom pokuse o vojenský prevrat v Turecku z júla 2016. Turecké vedenie obviňuje HDP z napojenia na zakázanú Stranu kurdských pracujúcich (PKK), ktorá je zaraďovaná medzi teroristické organizácie, čo však predstavitelia HDP popierajú. V júni 2018 Demirtaš kandidoval z väzenia proti Erdoganovi v prezidentských voľbách a získal v nich 8,4 percenta hlasov.

Viac o téme: Recep Tayyip Erdogan, Selahattin Demirtaš

Súvisiace články