Politika Zahraničné

Protesty vyvolané Trumpovým mierovým plánom si vyžiadali ďalšiu obeť

Zdroj: SITA / AP

DŽANÍN – Život 19-ročného Palestínčana si vo štvrtok vyžiadali potýčky, ktoré vypukli na Západnom brehu Jordánu, kde izraelské bezpečnostné zložky v ranných hodinách podnikli vojenskú operáciu v meste Džanín.

 

Ako informovala agentúra AFP, cieľom izraelskej akcie bolo zbúranie domu Ahmada Kanbu, ktorý je podľa Izraela podozrivý z napomáhania bunke militantného hnutia Hamas v Predjordánsku. Ide o bunku, ktorá v januári roku 2018 spáchala útok, pri ktorom zahynul rabín zo židovskej osady neďaleko Nábulusu.

Izraelskí predstavitelia tvrdia, že búranie domov patriacich páchateľom útokov pôsobí preventívne. Kritici tejto praxe oponujú, že ide o taktiku hraničiacu s uplatňovaním princípu kolektívnej viny.

Potýčky, pri ktorých mladí Palestínčania hádzali kamene a izraelskí vojaci reagovali paľbou gumenými projektilmi, si vyžiadali aj viacero zranených.

Podľa vyhlásenia izraelskej armády jej vojaci “identifikovali niekoľko ozbrojených teroristov, ktorí smerom k izraelským vojakom vrhali výbušné zariadenia a strieľali”. Izraelskí vojaci v reakcii na to použili prostriedky na rozohnanie davu.

Ako pripomenula AFP, za posledných 24 hodín prišiel o život o druhý Palestínčan. Prvou obeťou najnovšej vlny zrážok sa v stredu stal 17-ročný mladík, ktorý utrpel smrteľné zranenie počas potýčok s izraelskými vojakmi v meste Hebron na juhu Západného brehu.

Izraelské ozbrojené sily sú v stave vysokej pohotovosti, od minulého týždňa, keď prezident USA Donald Trump zverejnil svoj dlho očakávaný mierový plán pre urovnanie izraelsko-palestínskeho konfliktu.

Palestínčania však Trumpovu víziu odmietli, pretože podľa ich názoru favorizuje Izrael, a vyzvali na protesty proti najnovšiemu mierovému plánu.