Regióny Martin

Proti chrípke sa v Martine zaočkuje 95 percent lekárov Kliniky detí a dorastu

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Roman Hanc

MARTIN – Proti chrípke sa plánuje v tejto sezóne zaočkovať 95 percent lekárov Kliniky detí a dorastu Univerzitnej nemocnice Martin (UNM). Zapoja sa tak do projektu Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti, ktorý apeluje na zodpovedný prístup zdravotníckych pracovníkov k pacientom. Lekári o tom informovali na minulotýždňovej tlačovej konferencii v Martine.

 

„Je povinnosťou lekára chrániť seba, a tým aj svojich pacientov, očkovaním sa proti chrípke. Očkovanie zdravotníckych pracovníkov vnímame ako mimoriadne dôležité opatrenie, aby sme minimalizovali riziko prenosu chrípky na pacientov,“ uviedol prednosta Kliniky detí a dorastu UNM Peter Bánovčin.

Lekári chcú svojím prístupom motivovať nielen kolegov, ale aj rodinných príslušníkov a ostatné blízke kontakty malých pacientov, aby sa zaočkovali. „Naši malí pacienti patria k najohrozenejším nákazou chrípky. Deti s chronickými ochoreniami, so zníženou imunitou a na jednotkách intenzívnej starostlivosti sú najvnímavejšie na vznik infekcií. Sú tak vystavené riziku závažných komplikácií svojho primárneho ochorenia,“ skonštatoval imunológ Miloš Jeseňák.

„Očkovanie zdravotníkov na našej klinike vnímame zároveň ako osvetový moment pre širokú verejnosť. Aby sme aj osobným príkladom pomohli zvyšovať dôveru v očkovanie u širokej verejnosti a aby ho vnímali ako jednu z najúčinnejších prevencií šírenia infekčných ochorení,“ doplnil.

Slovenská epidemiologická a vakcinologická spoločnosť vyhlásila s ďalšími odbornými autoritami 1. október za Deň očkovania proti chrípke, aby tak oficiálne začala sezónu očkovania. „Zvyčajne trvá desať až 14 dní po očkovaní, kým sa vytvorí imunitná odpoveď a ochrana. Väčšina krajín preto začína s imunizáciou na začiatku jesene. Každoročná chrípková sezóna sa začína v októbri a končí sa až koncom apríla nasledujúceho roka. Epidémia chrípky postihuje Slovensko najčastejšie koncom januára a trvá až do konca februára. Ochrana po očkovaní trvá najmenej jednu chrípkovú sezónu, ale časom ubúda. Z toho dôvodu sa odborné autority prikláňajú k posunu začiatku očkovania až na neskoršiu jeseň,“ informovali lekári.

Podľa slovenských epidemiológov sa na Slovensku v období chrípkovej epidémie zaznamená priemerne 816 úmrtí ročne. Z nich je viac ako polovica na kardiovaskulárne ochorenia v priamej súvislosti s ochorením na chrípku.