Regióny Trenčín Bánovce nad Bebravou

Protifašistickí bojovníci majú nového predsedu: Zároveň na stretnutí odsúdili vojnu na Ukrajine

výstava, Za slobodu, protifašistickí bojovníci
Ilustračné foto Zdroj: TASR/Martin Baumann

BÁNOVCE NAD BEBRAVOU – Predsedom Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) bude terajší tajomník Ústrednej rady SZPB Viliam Longauer. Rozhodli o tom delegáti sobotného 18. zjazdu SZPB v Bánovciach nad Bebravou.

Ako informovala Lýdia Kokavcová, zodpovedná za komunikáciu SZPB, o víťazovi volieb predsedu sa rozhodlo v druhom kole. Longauer v ňom získal 56 hlasov, jeho protikandidátovi Jozefovi Ťažkému dalo hlas 44 delegátov.

Za šéfa SZPB už nekandidoval doterajší predseda Pavol Sečkár. Kandidátmi boli Viliam Longauer, Jozef Migaš (bývalý politik a diplomat), Juraj Odor (predseda ústrednej revíznej komisie SZPB) a Jozef Ťažký (podpredseda Ústrednej rady SZPB).

Odsúdili agresiu Ruska na Ukrajine

Slovenský zväz protifašistických bojovníkov (SZPB) jednoznačne odsudzuje agresiu Ruska voči Ukrajine, považuje ju za vážne narušenie medzinárodného práva. Na sobotnom zjazde SZPB v Bánovciach nad Bebravou to povedal člen predsedníctva Ústrednej rady SZPB Martin Krno.

“Toto stanovisko sme prijali 25. februára minulého roka, teda hneď na druhý deň po začiatku ruskej agresie. Považujeme to za vážne narušenie medzinárodného práva a súčasne vyzývame na okamžité zastavenie bojov a rokovanie,” zdôraznil Krno. Ako dodal, žiadne spory sa v 21. storočí nesmú riešiť zbraňami, ale za rokovacím stolom. “Toto stanovisko SZPB stále platí,” uzavrel Krno.