Regióny Bratislava Domáce Top

Táto kráska je historicky PRVOU Slovenkou: Neuveríte, v čom vo SVETE zabodovala

Tamara Kubalová bronzová na Majstrovstvách Európy, reprezentačný tréner Tibor Hlavačka a tréner BBC Andrej Horný ZDROJ: Best Boxing club DNV

BRATISLAVA – Je krásna, vysoká a štíhla. Mohla by skôr robiť modelku. Ona však boxuje. Bratislavčanka Tamara Kubalová (18) sa na medzinárodných turnajoch ako juniorka predstavila len pred rokom a už zbiera medaily z najvyšších podujatí. Stala sa dokonca prvou ženou, ktorá získala medailu na Majstrovstvách sveta v boxe pre Slovensko. Zároveň len druhým slovenským športovcom, ktorý sa na tomto prestížnom boxerskom podujatí umiestnil. Experti na tento olympijský šport jej už vtedy predpovedali veľkú budúcnosť.

 

Pätnásťročná Tamara športovala len rekreačne. Chodila napríklad s kamarátmi hrávať basketbal na ihrisko v Devínskej Novej Vsi. Jedného dňa tu zbadala plagát na nábor do miestneho boxerského klubu. S kamarátkou sa rozhodla vyskúšať to. „Pamätám si ju, keď prišla prvý raz. S kamarátkou chceli box len vyskúšať. Skôr nabrať kondičku a vyformovať si postavu. Tamara sa postupne zdokonaľovala až sa rozhodla ísť do ringu na zápas. 7. marca 2020 absolvovala prvý súboj,” vyzdvihuje tréner Andrej Horný.  V začiatkoch boli pre tínedžerku najnáročnejšie kondičné tréningy. Nikdy predtým nerobila šport pravidelne. Postupne sa učila jednotlivé údery a spoznávala boxerskú techniku. Za silné zbrane, ktoré môže uplatniť v ringu, považuje mladá žena svoju výšku a silný úder. Na tréningoch s chalanmi, jej totiž sparingpartneri nič nedarujú. „Do zápasu idem s tým, že ma tam už nič horšie ako na tréningu nemôže čakať,” smeje sa rodáčka z Devínskej Novej Vsi. Mladá športovkyňa sa vďaka svojej húževnatosti stala už trojnásobnou majsterkou Slovenska do 60 kg v rokoch 2020, 2021, 2022. Aby zverenkyňa Best boxing clubu napredovala, za kvalitnejší zápasmi často cestuje do Česka, Maďarska, Poľska, Bulharska či Španielska. Celkové zápasové skóre má zatiaľ 40 výhier ku 6 prehrám. 

Tamara Kubalová ocenená Bratislavskou cenou za šport ZDROJ: Best Boxing club DNV

Rodičia prijali novú vášeň ich dcéry s rešpektom. „Mama bola zo začiatku vystrašená. Otec ma hneď podporoval a povzbudzoval. Dnes, keď som v zahraničí, mi rodičia píšu alebo mi volajú a povzbudzujú ma. Sledujú všetky moje zápasy online a nedýchajú pritom,” smeje sa mladá Bratislavčanka, ktorá sa medzinárodných turnajov začala zúčastňovať minulý rok.      

V januári 2022 v Srbsku absolvovala Tamara prvý medzinárodný žensky turnaj pod záštitou Svetovej boxerskej asociácie IBA a sprevádzal ju reprezentačný tréner Tibor Hlavačka. Keď porazila Tamara v prvom zápase favorizovanú Rusku, tréner A. Horný sadol do auta a išiel ju povzbudiť osobne. V semifinálovom zápase domácu Srbku ukončila v druhom kole. Na Slovensku už čakalo len finále s Nórkou. „Tréneri z rôznych krajín prišli za mnou a hovorili mi, že aká je nórska súperka silná, skúsená a ako dokáže rozdávať tri – štyri údery v sérii po sebe. Vtedy som si v duchu povedal, že to ešte nevideli Tamarin zadný direkt,” spomína A.Horný. Vo finále bratislavčanka prevalcova súperku a dominantným výkonom získala zlatú medailu na prvom prestížnom medzinárodnom turnaji. Tamara sa rýchlo stala hviezdou balkánskych, českých a poľských médií. Samotná Svetová boxerska organizácia si Tamaru všimli hneď v prvom zápase a opisovala ju ako zjav, talent s dobrým štýlom boxu či nováčika, ktorý vyhral prvú zlatú medailu. „Výsledok neprišiel zadarmo. Naozaj na ňom drela. Teraz sa už na ňu boxersky sveta bude pozerať inak a to je zaväzujúce. Po tomto výsledku potrebujeme ešte viac pracovať, aby zlatý výsledok obhájila,” povedal vtedy jej tréner. Vďaka výsledkom, ktoré sa mladej športovkyni podarilo dosiahnuť získala Bratislavské ocenenie za šport za rok 2022.     

Tamara Kubalová s reprezentačným trénerom Tiborom Hlavačkom a trénerom BBC Andrejom Horným ZDROJ: Best Boxing club DNV

Tamara sa okrem športu stále musí sústrediť aj na štúdium na Obchodnej akadémii na Račianskej ulici v Bratislave. „Mávam štyri tréningy do týždňa, pred turnajmi sa to zintenzívni až na sedem tréningov a niekedy ideme aj dvojfázovo. Vtedy musím prejsť na individuálny študijný plán. Na začiatku spolužiaci nevedeli, že robím box. Keď sme sa spojili na sociálnych sieťach, tak to začali registrovať. Teraz mi už po návrate do školy gratulujú,” priznáva Tamara. 

Mladá študentka sa snaží kombinovať školu so športom a popritom si ešte musí sledovať aj správnu váhu. Tamara boxuje v kategórii do 60 kíl, takže jej minimálna váha môže byť 57 a maximálne 60 kíl. Ani o gram viac alebo menej. U ženských športovkýň je dôležité sledovať aj menštruačný cyklus. „Každý týždeň sa s dievčatami v klube rozprávame o ich cykle a sledujeme fázy, v akých sa nachádzajú, aby sme vedeli nastaviť tréning aj stravovací plán. Hmotnosť sa u nich počas cyklu mení a v niektorých fázach zadržiavajú viac vody v tele. Vtedy využívame termoprádlo alebo šušťáky, aby sa telo viac potilo alebo saunu. U vrcholových športovkýň tiež sledujeme hladiny vitamínov a železa. Ovplyvňujú totiž hemoglobín, ktorý vplýva na ich výkonnosť, “ vysvetľuje tréner A.Horný. Najmä vrcholové podujatia, pred ktorými sa intenzívne trénuje, sú pre mladý organizmus náročné. Tamara ako vrcholová športovkyňa bola zaradená do slovenskej reprezentácie aj antidopingového programu. Takže kontrola môže prísť za ňou kedykoľvek bez ohlásenia. Minule ju napríklad prekvapili počas vyučovania v škole. Vypýtali ju z vyučovacej hodiny, aby jej odobrali vzorky.  

Tamara Kubalová do 60 kg – bronzová a Bibiana Lovašová do 54 kg -strieborná na Majstrovstvách Európy ZDROJ: Best Boxing club DNV

Prvá slovenká žena 

Na Majstrovstvá Európy sa vydala slovenská výprava v apríli 2022. Tamara v prvom zápase vyradila taliansku vicemajsterka Európy z predchádzajúceho roku. V druhom zápase si poradila s viacnásobnou majsterkou Nemecka. V semifinále ju zastavila Ukrajinka, ktorá obhájila pozíciu majsterkuy Európy z predchádzajúceho roku. Tréner A.Horný aj mladá športovkyňa boli s bronzovou medailou spokojní. Pre Tamaru to bola dobrá skúška pred Majstrovstvami sveta (MS) v španielskom Alicante.

Bratislavčanka priznala, že keď v novembri 2022 nastupovala v zápase proti poľskej súperke na MS, cítila veľkú zodpovednosť a tlak. Po výhre z nej stres opadol a v druhom zápase brazílsku boxerku porazila hladko. V semifinále ju opäť zastavila Ukrajinka, úradujúca majsterka Európy. Keďže v bojových športoch už je len finálový zápas a o tretie a štvrté miesto sa už nesúťaží, Tamara si tretie miesto delila s maďarskou boxerkou. Vďaka bronzovej medaile z MS sa juniorka dostala do análov slovenského športu. Stala sa totiž prvou ženou, ktorá získala cenný kov pre Slovensko v boxe na MS a zároveň sa stala len druhým športovcom, ktorému sa to  podarilo na tomto najdôležitejšom podujatí boxerskej sezóny. Prvý raz získal striebro Pavol Hlavačka v Budapešti v roku 2000. Slovensko si na takýto úspech muselo počkať 22 rokov. 

Rok 2023 bude pre osmnásťročnú Tamaru ešte náročnejší. Prechádza totiž do kategórie žien. Medzinárodná interliga v Čechách, kde získala zlatú medailu, však ukázala, že skúsené súperky s ňou musia rátať aj tento rok. V prvom zápase porazilo dvojnásobnú českú majsterku. Druhý zápas vyradila rakúskou šampiónku. Na sympatickú študentku obchodnej akadémie najbližšie čaká medzinárodný turnaj Grand Prix mesta Ústí nad Labem.

Tamara Kubalová bronzová na Majstrovstvách sveta ZDROJ: Best Boxing club DNV