Politika Domáce

Prvá zahraničná cesta ministra Korčoka viedla do Českej republiky

Prvá zahraničná cesta ministra Korčoka viedla do Českej republiky. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

BRATISLAVA – Prvá zahraničná cesta ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivana Korčoka (nominant SaS) viedla do Českej republiky, kde sa stretol s rezortným partnerom Tomášom Petříčkom. Ministri hovorili o nadštandardných vzťahoch medzi krajinami či hraničnom režime. TASR o tom informoval tlačový odbor rezortu diplomacie.

 

“Moja prvá zahraničná pracovná cesta nemohla viesť nikde inde ako do susednej Českej republiky, som rád, že sa nám s českým kolegom podarilo aj napriek sťaženej situácii symbolicky stretnúť na Morave,” uviedol Korčok po návšteve zámku vo Valticiach, kde sa po prvýkrát uskutočnilo rokovanie s Petříčkom.

Ministri potvrdili nadštandardné vzťahy medzi oboma krajinami. “Poďakoval som sa za ústretový postoj, ktorým Česká republika potvrdila blízkosť k Slovensku aj počas pandémie. Tá sa potvrdila napríklad aj tým, že českí partneri pomohli pri repatriácii 341 našich občanov v rámci 22 letov,” spresnil Korčok.

Témou rozhovorov bol aj hraničný režim. “Zhodli sme sa na spoločnom záujme koordinovane uvoľňovať hraničný režim, čo v našich podmienkach závisí od rozhodnutia ústredného krízového štábu a vlády SR, ktorá pozorne naslúcha odborníkom v oblastiach epidemiológie,” uviedol slovenský minister. Českého partnera informoval o plánovanom rozhodnutí vlády SR umožniť našim občanom vycestovať do okolitých krajín s výnimkou Ukrajiny na dobu 48 hodín, ak spĺňajú podmienky vstupu cieľovej krajiny. “Českí partneri sú si vedomí, že naša krajina má najlepšie výsledky v boji s pandémiou, preto som ich požiadal o to, aby naši občania mohli cestovať do Česka aj bez testov. Aj z toho dôvodu, že riziko rozširovania epidémie je zo strany Slovenska najnižšie. Treba však uviesť, že partneri očakávajú rovnaké podmienky aj od nás,” zdôraznil Korčok.

Tlačový odbor rezortu diplomacie tiež pripomenul, že český minister už počas videokonferencie Slavkovského formátu informoval o svojom pripravovanom rozhodnutí otvoriť svoje hranice so susednými štátmi, vrátane Slovenska, k 15. júnu. „Zopakoval som, že postoj Slovenska však bude záležať od vývoja epidemiologickej situácie v Českej republike, ale aj od vývoja v tých krajinách, s ktorými si naši susedia otvoria hranice,“ doplnil Korčok.

Témou rokovania boli aj kroky Európskej únie v súvislosti s pandémiou COVID-19 a ďalšie európske otázky.

Šéf slovenskej diplomacie ocenil aj aktuálne české predsedníctvo vo V4, ktoré napriek pandémii aktívne pokračuje prostredníctvom videokonferencií v realizácii jednotlivých pôvodne plánovaných formátov a vyjadril presvedčenie, že čoskoro sa podarí uskutočniť aj reálne stretnutie partnerov. Významný je aj Slavkovský formát, v rámci ktorého sa už od začiatku pandémie konajú videokonferencie s cieľom vzájomnej koordinácie a výmeny informácií.