Spoločnosť Zahraničné

Prvý maďarský pacient s COVID-19 liečený remdezivirom opustil nemocnicu

Liek remdezivir sa podáva pri ochorení COVID-19 - Zdroj: SITA/Zsolt Czegledi/MTI via AP

BUDAPEŠŤ – Prvého pacienta v Maďarsku s ochorením COVID-19, ktorého liečili prípravkom remdezivir, prepustili z nemocnice na domáce doliečenie, informoval v utorok agentúru MTI rektor Semmelweisovej univerzity Béla Merkely.

Rektor povedal, že u pacientov liečených v univerzitnej nemocnici liekom s účinnou látkou remdezivir, ktorý bol vyrobený v Maďarsku, doposiaľ nezaznamenali vážnejšie komplikácie. V súčasnosti tento prípravok, ktorý zabraňuje množeniu vírusu SARS-CoV-2, podávajú podľa jeho vyjadrenia 26 chorým.

Merkely zdôraznil, že je nutné dosledovať stav pacientov liečených remdezivirom, čo trvá jeden rok. Európska komisia 3. júla schválila používanie prípravku remdezivir na liečbu závažných prípadov ochorenia COVID-19 spôsobeného novým druhom koronavírusu v EÚ. Liek remdezivir skracuje u hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 čas vyliečenia o 31 percent, čiže v priemere približne o štyri dni. Remdezivir bol pôvodne vyvinutý na liečbu eboly. Jeho používanie schválila v júni aj Európska lieková agentúra.