Domáce

Psychiatrické oddelenie v Nových Zámkoch sa transformovalo na “COVID oddelenie”

Zdroj: TASR / AP

NOVÉ ZÁMKY – Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) Nové Zámky prechádza v týchto dňoch ďalšími zmenami. Na základe rozhodnutia Ministerstva zdravotníctva SR sa od 4. novembra pretransformovalo psychiatrické oddelenie na “COVID psychiatrické oddelenie”. V praxi to znamená, že na psychiatrickom oddelení FNsP Nové Zámky sú toho času hospitalizovaní len pacienti pozitívni na ochorenie COVID-19. Na oddelení je k dispozícii 22 lôžok pre celý západoslovenský kraj, k dnešnému dňu je obsadených päť lôžok, informoval hovorca nemocnice Ján Baček.

 

Novozámocká nemocnica pokračuje v reprofilizácii zdravotníckeho zariadenia. Celé 13. poschodie budovy monobloku slúži pre potreby pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19 vrátane gynekologických pacientov. Na poschodí je tak zreprofilizovaná aj východná časť budovy, čím nemocnica získala celkom 55 lôžok pre potreby pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19. Suspektní pacienti sú umiestnení na reprofilizovanej klinike fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie, kde má nemocnica k dispozícii celkom 12 lôžok. V novozámockej nemocnici je v súčasnosti hospitalizovaných 284 pacientov, z toho 39 pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19. Ďalší šiesti sú na klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny, z toho štyria sú na umelej pľúcnej ventilácii.

Vo FNsP Nové Zámky bude zároveň od piatka (6. 11.) uzavretá dermatovenerologická klinika. „Pacienti, ak to dovoľuje ich zdravotný stav, budú dehospitalizovaní. Ak to ich zdravotný stav dovoľovať nebude, budú preložení po dohode s primármi na kliniku vnútorného lekárstva I. a II. Na týchto klinikách budú vyčlenené izby pre akútnych dermatovenerologických pacientov, kde im bude poskytnutá zdravotná starostlivosť,“ skonštatoval Baček.

Robia to pre ochranu zdravia

Nemocnica bola nútená na zabezpečenie plynulého chodu novovzniknutých reprofilizovaných častí nemocnice upraviť služby zdravotníckych zamestnancov tak, že každé oddelenie alebo klinika vyčlenila k dispozícii personál. Jeden lekár, jedna sestra a jeden sanitár z každého oddelenia sú k dispozícii na zostavenie tímov do červenej zóny na 13. poschodí alebo červenej zóny na klinike fyzioterapie, balneológie a liečebnej rehabilitácie. Vedenie nemocnice zvažuje zavedenie striedania služieb. „V pláne je vytvoriť dva tímy personálu každého oddelenia a kliniky, ktorí by sa striedali v trojdňových až týždňových intervaloch. Dôvodom prijatia tohto opatrenia je ochrana zdravia pacientov a zamestnancov nemocnice,“ povedal Baček.

Nemocnica v Nových Zámkoch v súčasnosti eviduje 86 zamestnancov pozitívnych na nový koronavírus, toho času sú všetci v domácej karanténe. Ide o 19 lekárov, 47 sestier a praktických sestier, 14 iných zdravotníckych pracovníkov a šesť nezdravotníckych pracovníkov. Napriek celkovému počtu pozitívnych zamestnancov sa nemocnici naďalej darí poskytovať zdravotnú starostlivosť a zabezpečiť chod nemocnice.