Zahraničné

Putin a Merkelová diskutovali o Ukrajine, Sýrii, Líbyi a pandémii koronavírusu

Vladimir Putin - Zdroj: TASR/Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

MOSKVA – Ruský prezident Vladimir Putin a nemecká kancelárka Angela Merkelová v utorňajšom telefonickom rozhovore vyjadrili znepokojenie nad nedostatočným pokrokom pri realizácii minských dohôd na urovnanie situácie na východe Ukrajiny. Diskutovali aj o situácii v Sýrii, Líbyi a o pandémii nového koronavírusu. Informovalo tom tlačové oddelenie Kremľa s tým, že konverzáciu iniciovala nemecká strana.

“Lídri si naďalej vymieňali názory na situáciu v súvislosti s urovnaním ukrajinského konfliktu. Strany vyjadrili znepokojenie nad nedostatočným pokrokom pri realizácii minských dohôd z roku 2015 a uznesení zo summitu normandskej štvorky v Paríži v roku 2019,” citovala z vyhlásenia tlačového oddelenia Kremľa agentúra TASS.

Putin znova zdôraznil potrebu priameho dialógu medzi Kyjevom a samozvanými separatistickými republikami (Donecká ľudová republika, Luhanská ľudová republika), aby sa dohodli kroky na realizáciu minských dohôd. Pokiaľ ide o Sýriu, Putin a Merkelová “diskutovali o kľúčových aspektoch situácie” vrátane “otázok zabezpečenia humanitárnych požiadaviek obyvateľov tejto krajiny”.

V súvislosti so situáciou v Líbyi vyjadrili obavy z eskalácie bojov v tejto krajine. “Zdôraznili, že neexistuje žiadna alternatíva prímeria a čo najskoršieho začatia vnútrolíbyjských rozhovorov, ktoré sprostredkovala Organizácia Spojených národov. Ruská strana privítala sprostredkovateľské úsilie Egypta na podporu mierového urovnania líbyjskej krízy, a to jeho podporou uznesení berlínskej medzinárodnej konferencie z 19. januára 2020,” uviedlo tlačové oddelenie Kremľa. Putin a Merkelová diskutovali aj o ďalších aktuálnych problémoch vrátane boja proti pandémii nového koronavírusu. Opätovne zdôraznili záväzok pokračovať v úzkej spolupráci medzi svojimi ministerstvami zdravotníctva a inými štátnymi agentúrami.