Spoločnosť Zahraničné

Putin nariadil armáde zapojiť sa do hasenia požiarov na Sibíri

Zdroj: FB / Prezídium hasičského a záchranného zboru

MOSKVA – Ruský prezident Vladimir Putin nariadil ministerstvu obrany, aby sa zapojilo do hasenia požiarov na Sibíri a Ďalekom východe. Informoval o tom v stredu Kremeľ.

“Ruský prezident Vladimir Putin po preštudovaní si správy ministra pre mimoriadne situácie nariadil ministerstvu obrany, aby sa zapojilo do hasenia požiarov na Sibíri a na Ďalekom východe,” uviedla tlačová služba Kremľa, ktorú citovala agentúra TASS. Tlačová služba dodala, že prezident nariadil zachovať skupinu ozbrojených síl v Irkutskej oblasti až do odvolania.

Stav ohrozenia platí na celom území Irkutskej oblasti a Krasnojarského kraja, v dvoch okresoch Buriatskej republiky a v jednom okrese Jakutskej republiky. Podľa ministerstva obrany bude do Krasnojarského kraja ešte v stredu vyslaných na pomoc desať lietadiel typu Il-76 a desať vrtuľníkov vojenského dopravného letectva.

V utorok prišiel do Krasnojarského kraja námestník ministra pre mimoriadne situácie Alexandr Čuprijan. Absolvoval zasadnutie na hlavnom regionálnom riaditeľstve ministerstva a zúčastnil sa na zasadaní krízovej komisie regionálnej vlády. Čuprijan oznámil, že na Sibíri a čiastočne na Ďalekom východe horia tri milióny hektárov lesov a že požiare sa stále šíria. Zdôraznil, že aktívne lesné požiare nepredstavujú nebezpečenstvo pre miestnych obyvateľov a hospodárske zariadenia, ale ľudí trápi dym.